avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate Elena Valeria RIMNICEANU

Activitate Elena Valeria RIMNICEANU

Nici eu nu am inteles dece nu intelege ca sunt eu cu mine. Sunt atat asociat unic cat si administrator- chiar i-am adus un certificat la zi dela Registrul Comertului ca sa fie sigur ca este asa. Am reusit pana la urma sa gasesc un alt notar care a inteles ca sunt eu cu mine si ca niciodata, chiar niciodata, eu persoana fizica nu o sa ma razgandesc pe eu persoana juridica, si am rezolvat problema. Se pare ca exista notari care prefara sa nu faca documente de teama unor probleme care pot aparea ulterior. Dar daca dovedesti cu acte ca spui adevarul in fata notarului, care ar fi problema?
Oricum multumesc pentru raspuns si ca mi-ati confirmat ca nu ar fi trebuit sa fie nici o problema in realizarea respectivei declaratii de reziliere a contractului.
O seara buna.
In calitate de persoana fizica am incheiat un contract de superficie sub conditie suspensiva cu firma la care sunt actionar unic pentru un teren proprietate personala pe care firma, daca castiga un grant sa poata construi un imobil pentru activitatea sa comerciala. Contractul a fost inregistrat la notar si inscris in CF acum 5 ani
Nu s-a realizat aceasta cerinta.
Contractul este inca activ, avand valabilitate inca 5 ani,
Doresc sa denunt acest contract care nu a fost onorat de firma si sa radiez din CF respectivul contract . Intre timp, eu, persoana fizica, am inceput construirea pe teren a unui imobil, prin surse proprii, Firma nu si-a implinit nici unul din conditiile mentionate in contract. De asemenea nu are nici o pretentie asupra imobilului in curs de edificare.
Notarul care a incheiat contractul initial ezita sa realizeaze un document care sa ateste rezilierea contractului si sa inscrie acest document in CF.
As dori sa cunosc care sunt pasii care trebuiesc facuti pentru a realiza aceasta operatie. Am incercat sa discut cu un alt notar care m-a retrimis la notarul care a realizat initial actul. Multumesc anticipat
Doresc sa instrainez o proprietate. Banii ontinuti doresc sa-i donez fiului meu, cu conditia sa achizitioneze un apartament in care sa locuiesc pe perioada vietii cu renta viagera. Achizitia apartamentului se va face pe numele lui, prin credit ipotecar. Dupa achizitia apartamentului doresc sa inscriu la capitolul sarcini la OCPI contractul de donatie pe acest apartament , pentru a fi sigura ca nimeni nu ma va evacua din apartament pe cine stie ce motivatie. Credeti ca banca va aproba aceasta operatie?
Am obtinut in instanta o hotarare definitiva si irevocabila impotriva unei firme de constructii care a parasit santierul, fara a asigura lucrarile facute, si valoarea incasata de firma depasea valoarea lucrarilor executate de aceasta. In momentul in care am fost la un executor judecatoresc, acesta mi-a relevat faptul ca firma, din momentul in care a fost data in judecata nu a mai facut declaratii fiscale, apare ca inactiva la Registrul Comertului, iar Administratia fiscala are de recuperat sume datorate la bugetul statului si i-a suspendat activitatea. Firma si-a deschis o alta societate pe care lucreaza in prezent. Cum pot recupera suma datorata inscrisa in hotararea judecatoreasca?