Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie cu cumparare apartament de catre donatar cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie cu cumparare apartament de catre donatar cu conditii de intretinere

Doresc sa instrainez o proprietate. Banii ontinuti doresc sa-i donez fiului meu, cu conditia sa achizitioneze un apartament in care sa locuiesc pe perioada vietii cu renta viagera. Achizitia apartamentului se va face pe numele lui, prin credit ipotecar. Dupa achizitia apartamentului doresc sa inscriu la capitolul sarcini la OCPI contractul de donatie pe acest apartament , pentru a fi sigura ca nimeni nu ma va evacua din apartament pe cine stie ce motivatie. Credeti ca banca va aproba aceasta operatie?
Nu am inteles, cum sa il conditionati sa cumpere casa cu banii donati daca el cumpara cu banii din credit ? Nu se poate sa ramana si cu banii dvs si sa cumpere prin credit in conditiile in care va doriti. Nu puteti sa puneti o sarcina pe ap cumparat cu banii de la banca.