avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna și mulțumesc tuturor celor care îmi vor oferi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna și mulțumesc tuturor celor care îmi vor oferi sprijin ...

Buna și mulțumesc tuturor celor care îmi vor oferi sprijin pentru rezolvarea următoarei spete.
Doresc sa achiziționez un apartament pe care actualii proprietari(sot și soție)l-au dobândit in anul 2010 in urma unui contract de întreținere între părinții celei care este acum proprietare. Contractul este cu renta viagera, astfel părinții putând rămâne in imobilul respectiv.Tatăl femeii a decedat in anul 2020, iar mama acesteia este in viața.
In ce condiții se poate realiza transferul de proprietate către mine fără a exista alte litigii?
Menționez ca doresc accesarea unui credit ipotecar.
Simpla renunțare la renta viagera a femeii înlătura apariția unor posibile Litigii?
Va mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:36, 7 Aprilie 2021
Nu prea inteleg.
Contractul de întreținere este diferit de contractul de rentă viageră.
In cazul contractului de întreținere, se transmite un imobil, in schimbul întreținerii pana la deces.
In cazul contractului de rentă viageră, se transmite un imobil in schimbul unei sume de bani (renta), achitată lunar, pana la deces.
Cu alte cuvinte: ori se prestează întreținere, ori se achita o rentă lunară?
Întreținere cu rentă, nu prea se "pupă ".
Banca nu o sa va dea niciodata bani pt a cumpara in aceste conditii.
Mama poate renunta la dreptul de sedere daca are ( drept de abitatie sau de uzufruct ) si apoi se poate vinde, ce renta are de platit vanzatorul si cui, nu e treaba dvs, dar repet, banca nu va da bani pt asa ceva chiar de se poate vinde legal.
Este vorba de uzufruct, iar la acest drept urmează sa renunțe mama actualei proprietare.

gi-jane2 a scris:

Banca nu o sa va dea niciodata bani pt a cumpara in aceste conditii.
Mama poate renunta la dreptul de sedere daca are ( drept de abitatie sau de uzufruct ) si apoi se poate vinde, ce renta are de platit vanzatorul si cui, nu e treaba dvs, dar repet, banca nu va da bani pt asa ceva chiar de se poate vinde legal.

daca e vb de un imobil fara sarcini, puteti cumpara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedare, donatie sau vanzare cumparare Pigro Pigro Ce se intampla in urma unei donatii? Cel care primeste donatia devine proprietar de drept? Este vorba despre despre o cota parte dintr-un apartament si o ... (vezi toată discuția)
Schimbare propietar locuinta VladutV VladutV Care sunt pasii pe care trebuie sa ii intreprinda persoana in varsta care vrea sa lase casa pe numele nepotului, in timp ce parintele este in viata. Care este ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare cu drept de vanzare dupa deces mishu72 mishu72 Buna seara, Am tot cautat pe internet, pe site-urile de profil implicit si aici dar nu am gasit nimic sa imi raspunda la urmatoare intrebare : Parintii ... (vezi toată discuția)