Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare, donatie sau vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare, donatie sau vanzare cumparare

Ce se intampla in urma unei donatii? Cel care primeste donatia devine proprietar de drept? Este vorba despre despre o cota parte dintr-un apartament si o donatie intre mama si fiica...fara alti mostenitori. Exista termenul de cedare? Sau singurele variante sunt donatia si vanzarea cumpararea? Mentionezca succesiunea dupa tata s-a realizat acum trei ani. Va multumesc.
Pigro, utilizator
Nu exista cedare.
Da, cel care primeste donatia devine proprietar de drept (daca donatia este simpla, fara alte clauze, ca cea de abitatie sau uzufruct viager, caz in care proprietatea se transmite deplin dupa decesul mamei).
Proprietatea se poate transmite prin mai multe tipuri de contrtacte, in functie de ceea ce doresc partile:
- daca se achita un pret, in schimbul cotei transmise, se incheie un contract de vanzare
- daca mama transmite cota fiicei, cu titlu gratuit, se incheie un contract de donatie
- daca fiica o ingrijeste pe mama pana la deces in schimbul cotei, se incheie un contract de intretinere
- daca fiica ii achita mamei o suma lunar, se inchei un contract de renta viagera
Va multumesc tare mult
Buna ziua,

Pretul este de esenta vanzarii.

Donatia este esentialmente gratuita.

Intretinerea viagera presupune a presta intretinere pe parcursul vietii creditorului obligatiei de intretinere.

Renta viagera presupune plata lunara a unei sume de bani.