avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate ghebaronea

Activitate ghebaronea

Multumesc!
Adica CASS si la salariu si la pensie?
Nu e dubla impunere?!!!
Daca pensionarul (cu pensie ce depaseste 4000lei) este si salariat, deci plateste inca CASS, mai este impozitat cu 10% CASS la ce ce depaseste 4000lei?
Multumesc!
Cand se poate pensiona anticipat sotia mea nascuta in 26.10.1960 si care a lucrat din septembrie 1983 si lucreaza si acum, fara intreruperi .
Mentionez ca are 12 ani si 8 luni de grupa II-a.
Poate plati in avans pentru restul perioadei pentru a iesi din acest an?
Multumesc anticipat!
Sunt nascut in 08.01.1956.
Sunt absolvent de cursuri superioare forma de invatamant de zi , 5 ani.
Am facut 9 luni de armata termen redus inainte de facultate.
Am lucrat din 01.09.1981 pana in prezent cand sunt angajat la firma privata.
Am lucrat 15 ani si 9 luni in grupa II-a (precizat in cartea de munca, plus in adeverinte ). Cand pot depune dosarul de pensionare daca am 36 ani de cotizatie pana acum?
Multumesc anticipat!
Daca proaspat promulgata lege de joi 26.01.2017 precizeaza ca se calculeaza 3 luni/an, de ce incepe cu 6 ani?
De ce se pierd primii doi ani si inca 1 an si 9 luni de dupa 14 ani?!!!
Stagiul militar la termen redus de 9 luni mai reduce cu ceva din varsta standard de pensionare?
Urmare a Legii nr. 172/2016 se acorda trei luni reducere/an si la fractii?
Concret pentru 15 ani si 9 luni de grupa a 2-a trecuti in carnetul de munca care este reducerea varstei de pensionare?
Va multumesc!
As dori sa-mi raspundeti si la intrebarea:
Cand ma pot angaja din nou cu contract de munca la privat sa pot cumula pensia cu salariul?
Revin asupra subiectului si intreb din nou ca acum am 35 ani si o luna de cotizatie si daca as iesi la anul la pensie anticipata partiala, cat va fi penalizarea ca s-au redus penalitatile si mai ales cand as putea sa ma reangajez cu contract de munca?
Multumesc anticipat!
Sex : M
Data nasterii : 08.01.1956
Stagiu de cotizatie in grupa II de munca : 15 ani si 9 luni
Stagiu total de cotizatie pana acum : 34 ani
Intrebarea este de cand pot iesi la pensie anticipata partiala si cu ce penalizare?
Multumesc anticipat!