Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul data iesire la pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul data iesire la pensie anticipata partiala

Sex : M
Data nasterii : 08.01.1956
Stagiu de cotizatie in grupa II de munca : 15 ani si 9 luni
Stagiu total de cotizatie pana acum : 34 ani
Intrebarea este de cand pot iesi la pensie anticipata partiala si cu ce penalizare?
Multumesc anticipat!
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%-pensie anticipata partiala la 60 de ani cu penalizare de 18%.
Revin asupra subiectului si intreb din nou ca acum am 35 ani si o luna de cotizatie si daca as iesi la anul la pensie anticipata partiala, cat va fi penalizarea ca s-au redus penalitatile si mai ales cand as putea sa ma reangajez cu contract de munca?
Multumesc anticipat!
Din datele postate rezulta ca in data de 08/01/2017 penalizarea va fi de 6,3%.
Va multumesc!
As dori sa-mi raspundeti si la intrebarea:
Cand ma pot angaja din nou cu contract de munca la privat sa pot cumula pensia cu salariul?
Va puteti angaja dupa 28/01/2018 cand veti trece la limita de varsta.