avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiul de cotizare si grupa
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiul de cotizare si grupa

buna ziua ! am o vechime de 34 de ani de munca din care 12 ani in grupa 2........varsta este de 62 ani ( sex masculin )...........pot iesi la pensie anticipat ?astept raspuns ...multumesc!
Cel mai recent răspuns: mariana55_ro , utilizator 11:33, 23 Ianuarie 2016
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Limiat de varsta la 62 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata partiala la acest moment(62 de ani).
Penalizarea pentru 6 luni de anticipare este de 4,5%.
multumesc mult pt raspuns! deci nu trebuie sa am 35 de ani vechime( stagiu de cotizare ) pentru pensie anticipata ? sau se tine cont de grupa?
Anii de grupa mai aduc un stagiu aferent de 3 ani(3 luni/an).
Este vorba de pensie anticipata partiala.
multumesc....multumesc ........ o zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata vasilena48 vasilena48 Buna ziua,sunt nascuta pe 23 noiembrie 1958,am o vechime in munca de 33 ani si 4 luni fara intrerupere din care 21 ani si 7 luni in grupa a II-asi as dori sa ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare ContSters312083 ContSters312083 Buna ziua, Am si eu o intrebare la dumneavoastra,as vrea sa aflu si eu la ce varsta pot iesi la pensie daca am 57 de ani ( nascut in 1957) ,40 de ani de ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare BADNIC4 BADNIC4 Buna ziua,parintii mei au stagiu de cotizare pt pensie complet,respectiv mama nascuta in 17.8.1960-35 ani si 4 luni cotizatie si 3 ani si 6 luni grupa a.2.a ... (vezi toată discuția)