Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiul de cotizare si grupa
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiul de cotizare si grupa

buna ziua ! am o vechime de 34 de ani de munca din care 12 ani in grupa 2........varsta este de 62 ani ( sex masculin )...........pot iesi la pensie anticipat ?astept raspuns ...multumesc!
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Limiat de varsta la 62 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata partiala la acest moment(62 de ani).
Penalizarea pentru 6 luni de anticipare este de 4,5%.
multumesc mult pt raspuns! deci nu trebuie sa am 35 de ani vechime( stagiu de cotizare ) pentru pensie anticipata ? sau se tine cont de grupa?
Anii de grupa mai aduc un stagiu aferent de 3 ani(3 luni/an).
Este vorba de pensie anticipata partiala.
multumesc....multumesc ........ o zi buna