avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Activitate sargetius

Activitate sargetius

buna ziua!
va rog sa ma indrumati in etapele legale care trebuie facute catre departamentele administrativ teritoriale si nu numai ale statului in vederea intrari in posesie a titlului de proprietate,avand ca dovada a terenului agricol numai adeverintele eliberate de primaria unde este arondat terenul.se poate comasa terenul in functie de categ ?
sunt 9 ha de teren agricol.ele sunt lucrate dar la momentul actual sunt dispersate in functie de categ de teren .
oameni isi iau anumite suprafete(considerate foste locatii de proprietate ,din mosi-stramosi)pe care le lucreaza fara a avea titlu de proprietate,

multumesc!

Răspuns la discuția Titlu de proprietate
am sa imi intreb parinti si sper sa revin cat mai repede cu informatii cat mai precise.....multumesc de sprijin. o seara buna!
buna ziua,
parintii mei detin 9 ha teren agricol ei au dovada terenului prin adeverinte care s-au dat imediat dupa revolutie in baza declaratiei pe propria raspundere.platesc impozit si cultiva terenul,dar cum:in fiecare an se poate schimpa pozitia de pe harta a terenului si te poti trezi ca ai arat de toamna si in primavara este alt proprietar trimis de primarie acolo.
primaria nu a acordat decat cateva titluri de propriatate 90% din loc comunei nu detin titluri.vanzarea de teren se vace in baza adeverintelor.
problema mea este daca vreau sa plantez o livada de pomi fructiferi cum pot sa stiu ca peste 2-3 ani nu imi va lua cineva terenul pe care am plantat.?
multumesc!