avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate fraua

Activitate fraua

Răspuns la discuția Intampinare fara semnatura
s-a ajuns la apel. Pot folosi acest lucru ca viciu de procedura ?
Răspuns la discuția Onorariu avocat in apel
sa detaliez. eu ca si angajat am un litigiu de munca cu angajatorul meu. In prima instanta castig procesul, iar in apel pierd. La data judecarii apelului avocatul angajatorului motiveaza ca s-a grabit si nu a adus pentru a depune la dosar factura care reprezinta onorariul sau. Instanta s-a pronunta in data de 27 noiembrie in favoarea angajatorului, taxa de timbru avesta o plateste in data de 03 decembrie. Daca angajatorul are un contract de prestari servicii cu acest avocat si ii plateste acestuia o suma lunara, eu trebuie sa platesc aceste sume lunare sau este trebuie sa existe o factura separata pentru cazul meu.
daca intampinarea depusa de catre reclamat nu este semnata, pot cere decaderea din drepturi a reclamantului ?
este corect ca un avocat care castiga in apel sa depuna la dosarul cauzei dovada onorariului incasat doar dupa ce instanta se pronunta in cazul respectiv ? taxa de timbru este achitata dupa data pronuntarii. Nu trebuie sa fie o factura emisa, un contract, cu data introducerii actiunii ? Adica daca vad ca am castigat pot emite o factura astronomica, doar pentru ca am si cheltuieli de judecata ?