avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate NicoletaI2014

Activitate NicoletaI2014

Bunicii mei sunt urmasi erou al revolutiei decembrie 1989. Bunicul meu a detinut o casa, acolo fiind si domiciliul lui, el fiind proprietar. Acesta a murit in 2007, mostenitorii lui sunt sotia, fiul si doi nepoti din partea celuilalt fiu – acesta fiind erou martir al revolutiei din decembrie 1989, dar succesiunea nu a fost facuta, bunica mea locuind singura la acea casa. Conform codului fiscal urmasii eroului al revolului din 1989 sunt scutiti la plata impozitului, astfel ca pana in 2013 bunica mea a beneficiat de aceasta scutire. In anul 2014 reprezentantii primariei spun ca este obligata sa faca succesiunea conform codului de procedura civila si o obliga sa achite 50% din valoarea impozitului, deoarece se considera ca daca ar fi facut succesiunea, 50% ii revine sotului supravietuitor si 50% celorlalti mstenitori,dar acestia sunt fiul si cei 2 nepoti care sunt urmasi ai eroului revolutiei din decembrie 1989. Dumneavoastra considerati ca trebuie sa achite 50% din valoarea impozitului pe anul 2014 si este obligata sa faca succesiunea?
Parintii au stat impreuna la bunici paterni, de la nasterea copilului, tatal a lucrat in tot acest timp, au fost luni cand a fost in concediu fara plata si au fost ajutati de bunici paterni cu cheltuielile de intretinere.Acum mama impreuna cu copilul au plecat la casa mamei cumparata de bunicul matern, in timp ce tatal este plecat in delegatie in strainatate.Tatal impreuna cu bunici paterni doresc custodia copilului, au sanse sa o obtina?
Ce sanse are tatal sa primeasca custodia copilului minor dintr-o relatie de concubinaj, mentionez ca el a lucrat pe toata perioada cresterii copilului, au locuit impreuna la bunici paterni, iar mama lucreaza de 2 luni de zile pe perioada determinata de 3 luni si acum ea a plecat cu copilul la o casa achizitionata de tatal matern dar e pe numele mamei? Copilul are 3 ani.