avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate oana1999

Activitate oana1999

Buna ziua,

din luna ianuarie 2019 am inchiriat unui domn apartamentul meu pe un an, dar nu a platit chiria pe luna martie, nici intretinerea din luna ianuarie si nici gazele. Am facut contract, dar la anaf nu am facut deocamdata declaratia unica de venit. As dori sa stiu cum ar trebui procedat
Va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Inchiriere apartament cu firma
Va multumesc pentru raspuns.
Faptul este ca firma le plateste 1300ron lunar pentru chirie, iar firma nu vrea sa excluda din contract cei 300ron cheltuieli.
Eu cred ca firma ar trebui sa faca un contract in care sa specifice numai chiria, iar cei 300ron sa-i dea cuplului intr-o alta forma, numai ca mi se spune ca nu se poate face in acest fel.
Buna ziua,

As dori o parere in urmatoarea situatie: sunt proprietara unui apartament pe care doresc sa-l inchiriez. Am avut o oferta de la un cuplu carora chiria le-o plateste firma la care lucreaza, deci eu facand contract cu firma. In contract se mentioneaza chiria lunara de 1000ron + chieltuieli de 300ron. Chieltuieli inseamna: Enel, intretinere, etc.
La ANAF mi s-a spus ca depozitul eu trebuie sa-l platesc pe suma de 1300ron, si nu 1000ron, chiar daca in contract se specifica 300ron cheltuieli. Nu mi se pare corect.
As vrea sa stiu daca este vreo modalitate de a stipula contractul in asa fel incat impozitul sa fie platit numai pe chirie.
Va multumesc anticipat
Buna ziua,

In actul de vanzare-cumparare al unui apartament am observat ca este declarat faptul ca sunt casatorita in regim al bunurilor in comun, cand de fapt sunt casatorita in regim al separarii. Apartamentul a fost cumparat prin procura data de mine, unde si acolo este scris regimul in comun al bunurilor. As dori sa stiu cum se poate proceda pentru a indrepta greseala.
va multumesc