avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate booghie

Activitate booghie

Buna ziua

Sunt angajat in ministerul Justitiei, administratia nationala de penitenciare si ma aflu in situatia in care, la trecerea de pe o functie pe alta mi s-a mentinut un spor pe care acum angajatorul considera ca a fost gresit atribuit si doreste sa-si recupereze banii.

Ca trebuie sa-i dai inpoi, nu ar fi capat de lume, dar imi este teama de conditiile in care suma va trebui inapoiata.
Va rog, daca a avut cineva experiente similare sau cunoaste bine procedurile( macar generice in sistemul de aparare nationala), sa mi spuna cum a procedat si ce modalitati de aparare exista, in situatii de genul celei prezentate mai sus.

Multumesc anticipat!
Buna ziua, in anul 2012 am vandut un autoturism. Am incheind un contract de vanzare-cumpare si am radiat autoturismul de la circa financiara de care apartin.
Toate bune si frumoase, pana acum doua saptamani cand am fost instiintat ca autoturismul a trecut pe podul de la Fetesti fara sa plateasca taxa de pod si amenda mi se imputa mie. Am facut o plangere la judecatoria de care apartin care mi a fost respinsa.
Acum interesul meu principal este ca pe viitor sa nu mai platesc amenzile de genul asteia ale actualulul proprietar.
Am citit pe internet ca este necesar sa ma duc la politie cu contractul de VC, sa complectez o declaratie pentru a instiinta politia ca nu mai sunt eu proprietarul autoturismului, este corect?
Cea de a doua problema consta in faptul ca am pierdut contractul de VC(actualul proprietar a dat masina altcuiva fara a semna un contract impreuna cu certificatul de inmariculare care este pe numele meu) si nici cumparatorul meu nu mai are contractul.
-Cum pot gasi o copie a a acestui contract, as putea depune o cerere la circa financiara unde am facut radierea fiscala si am incheiat contractul de VC? Mentionez ca mai am in original doar raspunsul de radiere mijloc transport.
-Daca da, cu actul emis de la circa financiara ma pot duce la politie pentru a i instiinta ca nu mai sunt eu proprietarul? Iar daca nu, ma pot duce la un notar sa dau o declaratie pe proprie raspundere ca nu mai sunt proprietarul de drept al autoturismului, care sa mi foloseasca la politie?
Sper ca s a mai intalnit cineva cu o speta asemanatoare si mi poate da un sfat, multumesc.
Buna seara,am nevoie de un sfat sau o recomandare la o problema legata de un loc de parcare in sectorul 2.
Am un contract cu primaria sector 2,pentru un loc de parcare platit.Contractul are o vechime in jur de 3 ani,timp in care am platit taxa pentru locul de parcare,din punctul asta de vedere nu sunt probleme.
Problema este de felul urmator: locul nu a fost folosit cred ca niciodata,iar un vecin binevoitor imi ocupa locul de parcare cand iti este lumea mai draga.Am discutat cu el si..imi spune ca el nu crede ca este locul meu de parcare(una dintre probleme ar fi ca parcarea nu este delimitata prina marcaje,benzi vopsea intre auto).
Mai toata vara am stat cu telefoane pe capul celor de la ADP sector 2,mai precis a doamnei Flori(doar atat stiu din nume),m-am deplasat de 5-6 ori pe Electronicii la sediul ADP,dar nu am primit decat promisiuni.
In momentul cand individul(este acelasi tot timpul) si-a parcat masina pe locul meu,am sunat la politia locala care i-a dat un avertisment.Omul s-a dus si a luat hartia de pe parbriz si a parcat masina in acelasi loc!!
Am uitat sa mentionez,angajatul de la politia locala mi-a spus ca nu ii poate da amenda(nu-mi doresc neaparat asta) deoarece parcarea nu este trasata cu dungi de delimitare.In situatia asta...eu ce D-zeu sa fac?
Rog pe cei care au intalnit un caz asemanator,sa imi dea un sfat prin care ii pot determina pe cei de la ADP sa marcheze parcarea sau sa rezolv speta..intr-un mod legal.Multumesc Anticipat!