avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate fury09

Activitate fury09

Va multumesc!
Buna ziua, urmeaza sa imi schimb jobul si voi fi in situatia in care voi avea pentru o saptamana doua CIM-uri active (din pacate nu pot incepe cu o saptamana mai tarziu). In jobul vechi voi fi in concediu in saptamana in care cele doua contracte merg in paralel. Stiu ca nu ai voie mai mult de 48h de munca pe saptamana in total dar avanad in vedere ca la jobul vechi sunt pontat ca fiind in concediu, se mai aplica regula? Stiu ca in REVISAL nu sunt trecute concedii, deci nu au cum sa stie ca nu depasesc cele 40h pe saptamana.
Din pacate pe moment nu mi-am dat seama ca actualul administrator nu duce schimbarile catre firma de contabilitate. De ce considerati ca pot fi probleme avand in vedere ca din punct de vedere legal nu mai fac parte din firma?
Buna ziua,

Am parasit un SRL ca administrator si asociat (vanzand partile catre alt asociat).
Am verificat la registru comertului si nu mai apar pe liste.

Intrebarea mea este urmatoarea: firma care tine contabilitatea nu a fost notificata de aceste schimbari, exista vreun risc sa ma trezesc cu datorii de plata din acest motiv? Sau somatii ori alte probleme daca firma este pe pierdere?

Am vazut in alte postari faptul ca trebuie sa existe un proces verbal de predare pentru bunuri. Eu nu am facut asa ceva, doar decizia AGA pentru vanzare a partilor si decizia de revocare pentru functia de administrator