avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate mariamat

Activitate mariamat

Suntem o asociatie caritabila infiintata in anul 1999 cu activitati sociale de ajutorare . In anul 2014 am completat statutul la Art.8 cu punctele :
f ) Editarea de reviste, periodice, pliante si materiale informative si
g) Activitati asociative diverse: culturale, educative, sociale si religioase cu promovarea principiilor crestine. Am primit aprobare de la Judecatoria Ploiesti, Tribunalul Prahova in data de 11.02.2014, dosar nr.2098/281/2014.
INTREBARE : Pe baza acestei aprobari, putem delega membrii ai asociatiei sa distribuie pliante pe strada sau in cutiile postale? Mai e nevoie de aprobare de la Primarie ? Va multumim pentru raspuns !
Multumim foarte mult !
Buna ziua, Suntem o asociatie caritabila care face caritate cu bunuri primite . In urma inventarului de la sfarsitul anului 2017, am constatat o problema pe care nu stim cum sa o reglam. Am primit Gel hidroalcoolic in colete care contineau 8 colete mai mici. Gestionarul a inregistrat in actele de donatie o valoare iesita mai mare decat cea primita . Daca valoarea coletului mare era 100 lei, el a dat aceasta valoare la fiecare din cele 8 colete mai mici din interiorul coletului mare, astfel incat valoarea coletului mare a devenit 800 lei. Contabilul de anul trecut nu a observat eroarea inregistrand valoarea in contabilitate. Reiese, in concluzie ca s-a donat mai mult decat s-a primit. O alta eroare este : am primit acest produs in 5 transporturi , fiecare cu alt pret/colet. Necoreland numarul de colete cu valoarea/colet, a dat si coletelor din alt transport valoarea/colet din transportul anterior si astfel, a reiesit la inventar ca mai avem in sold 401 colete dar avem si o valoare cu 16 349 lei mai mare decat cea intrata ! Cum reglam aceste erori ? Va multumim din suflet !
Concediul de odihna este o obligatie pentru angajat ?
Ce sanctiuni legale poate primi angajatul in cazul in care nu solicita concediul de odihna ?
Angajatorul poate fi sanctionat legal in aceasta situatie?