Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Distribuire pliante crestine
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Distribuire pliante crestine

Suntem o asociatie caritabila infiintata in anul 1999 cu activitati sociale de ajutorare . In anul 2014 am completat statutul la Art.8 cu punctele :
f ) Editarea de reviste, periodice, pliante si materiale informative si
g) Activitati asociative diverse: culturale, educative, sociale si religioase cu promovarea principiilor crestine. Am primit aprobare de la Judecatoria Ploiesti, Tribunalul Prahova in data de 11.02.2014, dosar nr.2098/281/2014.
INTREBARE : Pe baza acestei aprobari, putem delega membrii ai asociatiei sa distribuie pliante pe strada sau in cutiile postale? Mai e nevoie de aprobare de la Primarie ? Va multumim pentru raspuns !
george-neagu, moderator
Nu e nevoie de vreo aprobare administrativa si nici macar de o prevedere expresa in statutul asociatiei ref. distribuirea de publicatii ale asociatiei, singura conditie legala este existenta unei concordante intre continutul lor si scopul / obiectivele statutare ale asociatiei.