avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate alinaoniga

Activitate alinaoniga

Buna ziua!se poate face asociere in participatiune intre o persoana fizica,de alta nationalitate,si un srl-d?
Buna ziua!asi dori si eu sa stiu ce sa fac in cazul in care am divortat in anul 2008 si atunci instanta mi-a incredintat copilul de 2 ani iar tatalui i-a stabilit plata pensiei alimentare in valoare de 125 ron(raprtata la minimul din 2008).acum tatal copilului lucreaza cu acte in strainatate de 2 ani si sunt hotarata sa cer modificarea sumei.nu imi permit sa platesc un avocat si am inteles ca dureaza destul de mult procedurile.(poate pana sa se rezolve ceva el nu o sa mai lucreze).ce ma sfatuiti sa fac?cat ar fi in prezent pensia alimentara raportata la salariul minim din tara?
Răspuns la discuția Amenda care nu mi se cuvenea
Va multumesc pentru sfaturi!
Buna ziua!in anul 2010 lucram la o societate comerciala iar in urma unui control al D.S.V.s-au decoperit mai multe nereguli.eu eram acolo doar de cateva zile,nici nu aveam angajarea facuta.Inspectoarea D.S.V a hotarat sa dea amenda pe persoana fizica deoarece pe firma era foarte mare(peste3000 lei).asa m-am ales eu cu o amenda de 700 ron ,bani pe care partonul se angajase atunci,de fata cu inspectorii ca mi-i va da ca sa achit amenda.binenteles ca nu i-am vazut iar acum am porire pe contul din banca si urmeaza sa mi se puna si pe salariui.Mai pot face ceva in aceasta situatie?