avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate oradea_onel

Activitate oradea_onel

Răspuns la discuția Obiectivele cererii CEDO
Buna ziua,

Daca aceasta rubrica nu mai este, atunci unde si cind se cer aceste despagubiri.
Daca nu se cer, cred ca nici nu se primesc.
Deci ce trebuie facut?
Multumesc.
Buna ziua,

In formularul vechi, am inteles ca era un capitol special numit ``Expunerea obiectivului cererii``. In formularul nou, eu nu am vazut acest capitol separat. Spuneti-mi va rog unde trebuiesc inserate in Cererea CEDO obiectivele cererii. Adica ce anume doresti sa obtii prin aceasta cere. Despagubiri in natura sau despagubiri materiale si morale.
Va multumesc.
Buna ziua,

Expunerea faptelor incepe la Capitolul E din cerere cu punctul 34.
In instructiuni scrie ca trebuiesc folosite doar cele 3 pagini numerotate cu 34, 35 si 36. Daca expunerea e mai lunga se admite pina la 20 de pagini pe hirtii separate. Intrebarea mea ar fi:
1.Daca expunerea este mai lunga, se comleteaza mai intii cele 3 pagini din formular si apoi se trece pe alte pagini? Daca da, cum se numeroteaza paginile suplimentare? Unde se pun paginile suplimentare?
2.La o expunere mai lunga de 3 pagini se trece direct pe hirtii suplimentare fara a mai scrie in cele 3 pagini de formular? Daca da, ce se scrie in prima pagina de la Expunerea faptelor. Cum se numeroteaza in acest caz paginile si ce se scrie ca si titlu pe paginile suplimentare? Se scrie tot ”E Expunerea faptelor”?
Va multumesc mult pentru raspuns.
Discuție Cerere CEDO
Buna ziua,

Vreau sa depun o plangere la CEDO si suntem doi reclamanti pe acelasi subiect. Mai exact frate si sora care am pierdut recursul pentru restituirea unui teren in care se afla un transformator.
Doresc sa stiu daca trebuie sa depunem plingerea ambii reclamanti. Daca da, pentru cel de-al doilea reclamant unde pun datele personale deoarece formularul este doar pentru un singur reclamant. Din ceva instructiuni, am inteles ca se scriu pe o hirtie separata. Nu stiu daca acea hirtie trebuie numerotata dupa prima pagina si in ce format trebuie scrisa. Hirtia cu datele celui de-al doilea reclamant trebuie sa fie o copie a primei pagini din formularului principal sau trebuie sa contina numai datele referitoare la reclamat.
Unde trebuie sa semneze cel de-al doilea reclamanat?

Spuneti-mi daca pot eu s-o reprezint pe sora mea si unde pun procura de la notar. In acest caz trebuie si ea sa semneze aplicatia?

Multumesc mult pentru raspuns.