avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Obiectivele cererii CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Obiectivele cererii CEDO

Buna ziua,

In formularul vechi, am inteles ca era un capitol special numit ``Expunerea obiectivului cererii``. In formularul nou, eu nu am vazut acest capitol separat. Spuneti-mi va rog unde trebuiesc inserate in Cererea CEDO obiectivele cererii. Adica ce anume doresti sa obtii prin aceasta cere. Despagubiri in natura sau despagubiri materiale si morale.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 22:01, 12 Ianuarie 2015
Nu mai exista rubrica cu despagubiri.
Buna ziua,

Daca aceasta rubrica nu mai este, atunci unde si cind se cer aceste despagubiri.
Daca nu se cer, cred ca nici nu se primesc.
Deci ce trebuie facut?
Multumesc.
Stimat forumist,

Într-adevăr, lipsa rubricii destinate arătării prejudiciului poate genera confuzii.

Am mai răspuns, însă, unor întrebări asemănătoare. Prin urmare, voi reda din răspunsurile date de mine, anterior:

,,Spre deosebire de modelul vechi, modelul nou nu pare a include un spațiu alocat arătării satisfacției echitabile. De altfel și notele de îndrumare ale CEDO sunt diferite și nu privesc acest aspect.

Ar apărea, deci, că nu este necesară o astfel de referire.

Personal, însă, includ în cererile mele câteva cuvinte despre satisfacția echitabilă pe care o doresc la pct 38, dedicat capetelor de cerere, deoarece consider important aceste sublinieri

Totuși, adevărul este, însă, că arătarea detaliată a daunelor cerute este prematură la introducerea aplicației.

Acest lucru îl spun deoarece satisfacția echitabilă, sub aspectul daunelor, poate cuprinde:
- daune morale,
- prejudiciul material cauzat de încălcarea Convenției,
- cheltuielile ocazionate cu procedura.

Prin urmare, din start, ultimele prejudicii nu se pot cunoaște - cheltuielile ocazionate cu procedura.

Ca atare, aceasta este și rațiunea pentru care Curtea Europeană, întotdeauna, în etapa a doua a procedurii, după admisibilitatea în principiu a cererii și comunicarea cauzei, pune în vedere aplicantului să-și arate pretențiile.

În concluzie, deși aplicația nu alocă un spațiu clar dedicat acestora, se poate considera că nu este necesară o astfel de referire. Însă nu este greșit ca să procedați în modul în care procedez și eu, indicând la pct. 38 și că doresc satisfacție echitabilă, eventual și cu mențiunea cuantificării ulterioare.,,


Cu stimă.
Ultima modificare: Luni, 12 Ianuarie 2015
andreigrigoriu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formular cedo. pretentii lolo0112 lolo0112 Buna seara. Am o nelamurire cu privire la completarea formularului de cerere catre CEDO: la care rubrica din actualul formular de cerere se indica ... (vezi toată discuția)
Obiectul cererii la cedo masayoshi masayoshi La punctul V in model, \"EXPUNEREA OBIECTULUI CERERII\", se trec asteptarile in urma judecatii CEDO, adica cererile vizand daunele morale si materiale si ... (vezi toată discuția)
Plangere cedo utillllizator01 utillllizator01 Buna ziua, As avea si eu urmatoarea intrebare: la completarea formularului catre CEDO este nevoie sa trec si cuantumul daunelor pe care doresc sa le ... (vezi toată discuția)