avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate cipy35

Activitate cipy35

Buna ziua. Lucrez ca sofer la o firma mica de 4 camioane, de curand am lovit masina iar patronul vrea sa mi retina din salariu bani care merg la reparati. Mentionez ca masina are CASCO si intrebarea mea este normal sa mi opreasca bani de reparatie??
Buna Ziua
Am si eu o intrebare legata de succesiune dar mai intai sa va spun povestea.
Noi suntem doi frati iar parinti nostri au decedat demult adika Tata in anul 1995 si mama in anul 2001.
Dupa decesul tatalui mama a facut succesiunea si sa impartit comform legi iar dupa ce a decedat eu cu fratele meu n am mai facut nimic.
Mentionez ca el este plecat in spania de peste 15 ani iar el nu a mai intretinut cu absolut nimic casa. In tot acest timp eu am intretinut absolut tot pt a fi locuibila fiind o casa batraneasca iar intrebarea mea ar fi urmatoarea.
As avea de castigat mai mult la un act de proprietate sau ca cota aparte sau am ceva de castigat in plus fata de el ma refer la imobil???

Astept un raspuns multumesc anticipat
noi nu ne putem intelege sub nici-o forma dar din toata povestea asta sotia pt ca a ingrijito pe mama inainte sa decedeze si dupa aceea ca am facut atatea pomenii si atatia banii cheltuiti nu-i revine si ei absolut nimic si aici nu ma refer la nici-o parte financiara?
Suntem doi fratii in care nu ne inteleg in partea de mostenire povestea noastra sta cam asa.....
Cand eu aveam 14 ani iar fratele meu 8 ani a decedat unul din parinti adica tata dupa inmormantare mama facand toate pomenile a facut si succesiunea la notariat pe casa la care a revenit la fiecare partea lui numai stiu acum cat dar nu asta conteaza mai tarziu cand eu aveam 18-19 ani eu m-am insurat dar mama era un pic bolnava la care in fiecare zi ce trecea era tot mai rau bolnava cand am implinit 20 de ani pe mine ma luat in armata si a ramas sotia mea sa o ingrijeasca pe mama bineinteles cu fratele meu care avea 14 ani. dupa o perioada mama a murit si mama cand mai aveam 35 de zile de armata. am venit acasa in permisie a facut inmormantarea dupa care mi-am continuta armata. dupa ce m-am liberat n-am mai avut bani de succesiune de abia m-am contropit sa fac pomenile si sa mai dau din datorii. dupa o perioada cand fratele meu a facut vreo 20 de ani a plecat in spania la munca bineinteles ca nu la interesat vreo succesiune sau intretinerea locuintei doar ce mai venea pe acasa la vreo 2 ani si a pus la camera unde statea el 2 geamuri si 2 usi de termopan doar atat eu stand tot timpul aici am ingrijit mereu toata curtea cheltuind o groaza de bani de-a randul anilor, mentionez ca a venit si inundatia de vreo 4 ori peste mine intrand apa in casa si bineinteles reparand pe bani mei. acu eu avand 35 de ani el 29 ar vrea sa facem succesiunea iar eu nu sunt de acord sa facem pe jumate toate alea pt ca eu le-am ingrijit pe el nu la interesat pana acum nimic si acum ca sa saturat in spania de munca dintr-o data vrea sa vina acasa sa facem tot jumate bineinteles fara sa ma despagubeasca cu ceva anume.
intrebarea mea este urmatoarea... se poate face ceva legal in care eu sa am mai mult castig la mostenire fata de el???
Răspuns la discuția Buna ziua - decizie incetare CIM
buna ziua
am citit codul muncii la articolul 81 si spune ca salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca. la mine a fost programul de munca care n-a fost respectat si bineinteles el nu vrea sa-mi dea nici-o decizie de incetarea locului de munca ceea ce in contract scrie ca este obligat ca in termen de 30 zile trebuie trimisa prin posta. bineinteles ca refuza sa faca acest lucru intrebarea mea este unde as putea depune o plangere??
de curand am demisionat de la ultimul loc de munca dar fara sa mai scriu o demisie pe hartie si fara sa mai fie semnat de catre director asa cum trebuia si bineinteles refuza sa-mi dea decizia de incetarea locului de munca. intrebarea mea este simpla cum obtin decizia fara a apela la firma respectiva????