avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1920 soluții astăzi
Forum Activitate beatricepopescu90

Activitate beatricepopescu90

Răspuns la discuția Acreditare Scoala Privata
Este vorba de o scoala pentru copii. De fapt este un centru privat de predare a limbii engleze. Nu cred ca ma pot adresa acolo.
Buna ziua.

Sunt curioasa unde pot afla daca o scoala privata este acreditata sau nu. Va multumesc anticipat.

Răspuns la discuția Contract Voluntariat
Ma scuzati, insa revin cu o scurta intrebare. Si eu daca am semnat pe acel contract (in momentul initial, fiind in necunostinta de cauza ca aceasta perioada de preaviz nu are voie sa depaseasca 15 zile), nu se poate actiona impotriva mea, fiind totusi semnatura mea acolo?
Răspuns la discuția Contract Voluntariat
Va multumesc foarte mult. Raspunsul dumneavoastra mi-a fost de mare ajutor.
Buna ziua.

In urma cu cateva luni am semnat un contract de voluntariat cu perioada de preaviz de 60 de zile lucratoare. Dupa mai multe luni de activitate am descoperit niste nereguli ingrozitoare si am hotarat sa renunt. Comportamentul celor din organizatie a devenit agresiv si au inceput sa ma ameninte. Desi contractul ar putea fi foarte usor anulat(multe nereguli, dupa cum am spus), eu vreau sa scap intr-un mod cat mai silentios cu putinta. De altfel mie contractul nu mi-a fost dat nici pana in ziua de azi, mi s-a spus sa depun o cerere si sa astept 30 zile in conditiile in care chiar in legea voluntariatului scrie ca ar fi trebuit sa primesc copia mea inainte de inceperea activitatii. Eu va intreb, desi am semnat, aceasta organizatie are voie sa mareasca in halul asta perioada de preaviz, avand in vedere ca in lege scrie 15 zile? Dupa 15 zile eu pot sa nu ma mai prezint folosind acest argument?
Răspuns la discuția Contract Internship
Banuiesc ca o traducere ar fi stagiu de pregatire. Eu lucrez acolo ca un angajat normal, insa nu am statutul de angajat pentru ca e internship si sunt pregatita de catre institutie, si aparent asta inseamna ca ei pot sa isi bata joc cum vor. Am incercat sa caut pe internet despre acest lucru, insa tot ce am aflat este ca in Romania legea internshipului/voluntariatului nu este clar delimitata.
La inceputul lunii octombrie am semnat un contract de internship cu o scoala particulara. In cadrul acestui program eu am predat unei grupe de copii. Pe parcurs am devenit din ce in ce mai nemultumita de atitudinea coordonatorilor, dar si de conditiile de munca si m-am hotarat sa renunt.Colac peste pupaza, persoanele refuza sa imi plateasca bursa lunara pe care o primeam, spunandu-mi ca imi vor da toti banii la final (Asta in conditiile in care nici pe luna decembrie nu am primit bursa, pentru ca niciodata nu s-a respectat o anumita zi, ci eram chemata cand aveau chef acesti coordonatori, adica dupa ce a inceput vacanta de iarna, si eu trebuia sa plec din oras. Dupa ce am depus cererea ca sa ies din program, mi s-a comunicat ca cei aflati in situatia mea asa primesc banii, adica la final. Totusi eu cererea am depus-o in luna ianuarie si nu inteleg de ce bursa pentru luna decembrie a fost afectata de acest lucru.) Perioada de preaviz scrisa in contract este de 60 de zile, insa dupa ce am citit codul muncii, am aflat ca nu are voie sa depaseasca 20 de zile. Nu inteleg de ce un contract de internship ar fi diferit. In orice caz, mie imi este indiferent. Sunt constienta ca banii nu ii voi mai primi, date fiind conditiile de acolo, insa mi-as dori sa pot parasi acest program cat de repede cu putinta, intrucat reprezinta un stres ingrozitor pentru mine (au existat nenumarate alte nereguli si as umple pagini intregi). Asa ca intrebarea mea este: Acel preaviz, in cazul unui contract de internship, poate fi mai mare de 20 de zile? Va multumesc. O zi frumoasa.