avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Activitate octavian41

Activitate octavian41

Răspuns la discuția Vecinii si cainele
Va multumesc pentru sugestii . Am sa incerc amiabil si daca nu se poate ,incercam la sectia de politie .
Buna seara! Am un vecin care sta deasupra mea si care si-a luat un caine de curand. Ziua nu m-ar deranja ca latra, desi se aude destul de tare, mai deranjant este seara sau noaptea cand il scoate la plimbare si latra tare, la plecare sila sosire. Si asta se intampla dupa ora 22. Ce pot face ? Cui trebuie sa ma adresez? Politia poate rezolva ceva? Sau nu se amesteca?
Va multumesc pentru raspunsul prompt si la obiect . Daca nu deranjez pe nimeni ,astept si alte raspunsuri sau pareri .
Buna Ziua ! Am sa fiu scurt si concret . In 2011 am circulat fara rovinieta . Dupa 5 luni si 29 de zile am primit un proces verbal de constatare a contraventiei in care scria ca am de plata 250 de lei si 28 de euro . M-am conformat doar pe jumatate. Am platit 125 de lei , jumatate din cuantumul amenzii, fara insa a plati si cei 28 de euro . Greseala mea ! Azi ,10 martie am primit o somatie mobiliara de la un birou de executori judecatoresti insotita de hotararea instantei de judecata pronuntata in sedinta publica la data de 17.10.2014. Sunt somat sa platesc cei 28 de euro restanta + 358 Ron reprezentand :Taxa de timbru executare , Taxe postale , Cheltuieli de executare, Consultatii privind constituirea actelor executionale, Onorariu executor judecatoresc . Intrebare : Ce se poate face in cazul acesta ? Se mai poate contesta P.V. ? Hotararea judecatoreasca ? Orice altceva ? MULTUMESC !
Eu sunt PFA TAxi si in ultimii 2 ani am un profit de 2000 de lei pe an . Cum se calculeaza suma datorata ? Din valoarea profitului sau din incasarile pe an ?
Buna ziua. De 10 ani sunt platitor de pensie alimentara . In luna ianuarie copilul a implinit 18 ani dar continui sa platesc pentru ca este inca la scoala in clasa a XI-a. Singura hotarire jud. pe care o am dateaza de acum 10 ani si este pentru o valoare de 62 de lei. Conform legii, 25% din venitul meu la momentul respectiv . Pentru ca salariul minim pe economie a tot crescut , m-am adaptat si eu cerintelor si am dat mai mult , ajungand pina la 150 de lei . Pina anul trecut ,fosta sotie a fost de acord cu suma primita . Acum , m-a somat sa-i dau 250 de lei tinand cont de salariul minim care este de 975 lei incepand din ianuarie . M-a amenintat ca poate cere in instanta recalcularea pensiei retroactiv . Probabil vrea o diferenta de cand era salariul minim 600 lei si pina acum la 900. Este posibil asa ceva ? Ce spune legea in privinta asta ? Si daca exista , ce lege este ?
Multumesc mult pentru detalii. A fost deajuns sa citesc despre economist, contract de munca , registre , bilanturi si alte alea . Am avut srl dupa 90 si stiu cum e. Ma gandeam ca la prestari servicii e mai simplu. Nu ma mai tenteaza . Multumesc!
Aveti dreptate ! Nici eu nu as fi stiut ce sa raspund . Am sa detaliez. Nu ma pricep la contabilitate si as fi vrut sa stiu cum se tine contabilitatea la un SRL cu o licenta taxi .Concret ...Urmeaza sa preiau de la cineva (un PFA) o licenta taxi . Am inteles ca PFA-ul lui se va transforma in SRL. SI eu sunt PFA si tin o evidenta contabila simpla. La mine este destul de usor . Sigur treaba se complica atunci cind voi inchiria licenta unei persoane care vrea sa faca taxi si vine cu masina proprie, pe care o va trece pe SRL-ul de mai sus amintit. Pe scurt cam asta este problema . Multumesc !
cum se tine contabilitatea la un srl ptr servicii de taxi?
Buna seara, sunt sofer taxi pfa si doresc sa mai preiau o licenta. Cum procedez ?