avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1860 soluții astăzi
Forum Activitate sorinelci

Activitate sorinelci

Discuție Retrocedari
Parintii mei au avut un teren si o casa intr-un oras din Romania. La data aparitiei legii privind retrocedarile angajatii Administratiei publice locale i-au spus mamei mele ca nu poate sa depuna dosarul deoarece a fost despagubita de regimul comunist printr-un apartament. In acelasi timp insa altor vecini li s-au acceptat dosarele fiind despagubiti pentru casa si terenul aferent (pe care in 1989 s-au construit blocuri). Mai poate solicita acum acest lucru?
Va multumesc.
Am cumparat un apartament situat la parterul unui bloc fara subsol (pe sol) prin care trec tevile de incalzire din care se ramifica apoi tevile spre etajele superioare. Datorita acestui fapt la calculul individual al costurilor pentru incalzire pe langa cele aproximativ 300 de unitati inregistrate de aparatele de pe caloriferele din apartamentul meu mi se mai adauga inca aproximativ 900 de unitati pentru consumul comun (datorat acelor tevi). Este corect? Pot fi obligat sa mentin aceste tevi in apartamentul meu sau pot solicita asociatiei sa le scoata si sa le treaca prin canalele termice care existau candva pe sub apartament (si care acum sunt inpracticabile pentru ca pamantul s-a surpat)?X-(