avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate stell

Activitate stell

Pensionar de Statele Unite, reintors in Romania. La Banca unde am acontul primesc pensia transformata in lei la cursul zilei. Este impozitata aceasta pensie in tara ? Pensia americana am obtinut-o dupa 30 de ani de munca in State ?? ...multumesc de raspuns...sp
Buna ziua,

am nevoie de un avocat specializat pe probleme medicale (malpraxis).
multumesc,...sp
1. cumparatorul trebuie sa vina in romania si sa faca actele aici.
2. dupa care o pune la vapor/motocicleta din germania (portul Bremer Haven) sau din Rotterdam (Holland).
3. in america va trebui sa plateasca o vama minora, o taxa de modificare si inscrierea propriu zisa.
odata data legea de impozitare minima a masinilor hibride, ne putem recupera diferenta de bani platita in ultimii 3 ani ?? ....multumesc
Răspuns la discuția Dreptul elevului la personalitate
Constitutia unei tari reprezinta Legea Suprema a acelei tari. Nimeni si nimic nu se ridica deasupra Constitutiei. Constitutia este izvorul de inspiratie legala pentru Justitiei, pentru fiecare institutie, ministr, departament, etc. In acest exemplu, Regulamentele, oricare ar fi ele, atata vreme cat sunt aprobate de majoritatea respectivei institutii, trebuiesc respectate
la fel ca orice lege. Institutiile scolare (camine, gradinite, scoli, licee, institutii de invatamant superior) nu pot exista sau supravietui fara reguli de ordine interioara. Desigur ca, depinde foarte mult de alcatuirea regulamentului si regulile lui. Interesul primordial este succesul in formarea noilor generatii si integrarea lor cu usurinta in societate.
Ma repet : In Iulie 2014, guvernul a trimis spre aprobare Parlamentului, proiectul noului Cod Fiscal pe 2015. In acest proiect sunt prevazute si modificari de impozite anuale ale proprietarilor de masini. Cand aflam de noile impozite ca sa le putem plati in timp, adica pana la 31 Matie, 2015....multumesc si iertati-mi insistenta....stell p.
Platim impozitul pe 2015 care este la fel cu cel din 2014, sau asteptam rezolutia Parlamentului data noului Cod Fiscal 2015 ?
inca odata, va multumesc ...stell p.
Proiectul noului Cod Fiscal 2015, mentioneaza micsorarea impozitelor pe capacitate la automobilele mari, cat si reducerea impozitului la masinile hibride.
Au fost aceste modificari aprobate ??

multumesc de raspuns,
stell p.