avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate mary13

Activitate mary13

Răspuns la discuția Vanzare masina fara a face acte
Dar cel care fac actele cu el; cel caruia i-am vandut-o daca o vinde mai departe fara sa o inscrie mai am eu treaba cu ceva cu acea masina? aam gasit contractul de vanzare cumparare de la cine am cumparat eu masina; daca am acest act si cu procesul verba facut c cumparatorul si certificatul fiscal pot sa scot masina de la primarie si de la politie? e acte mai trebuiesc?
Răspuns la discuția Vanzare masina fara a face acte
Multumesc pentru sfaturi; mai las 2 saptamani sa vad daca dau de cel care l-a cumparat acum si apoi il dau in judecatata pe asta; ahhhh doar de astea nu am eu timp acum; nu e nicio modalitate sa o pot radia pur si simplu?
Răspuns la discuția Vanzare masina fara a face acte
as prefera sa imi raspunda un avoca, o persoana avizata; nu am nevoie de judecati si sfaturi inutile ca si asa sunt nervoasa. multumesc
Răspuns la discuția Vanzare masina fara a face acte
am mers pe incredere; credeti k sunt singura? trebuia sa ne intalnim dar am neglijat amandoi; eu eram bucuroasa k am putut sa o vand caci taxa de poluare era mare , mai mare k valoarea masinii; nu avea nici asigurare, mai troncanea ceva la ea... stiu unde sta primul cumparator, am nr lui la care raspunde
Buna ziua,


In 2014 in ianuarie am vandut masina, un matiz. Intrucat taxa de poluare era 3800 lei, cat a valorat masina, nu am facut act de vanzare cumparare. Am mers pe incredere. Problema este ca acum va trebui sa latesc impozitul, numai ca persoana careia i-am vandut-o, a vandut-o si el mai departe fara sa ne anunte. Ne-a dat un umar de telefon dar nu raspunde , defapt nici nu suna telefonul, e inchis. Ce este de facut in situatia data? Se poate radia? Dar nu am niciun act al masinii? Sa o dau furata? Din cate stiu , nu pot sa o radiez daca nu am actele masinii; iar daca declar actele furate cred ca ma costa. #-o
Masina e pe vechiul meu nume, intre timp m-am casatorit; e o problema si asta ca nu am schimbat actele pe noul nume?

Multumesc!
Discuție Cotizare pensie
Buna ziua,

As vrea sa stiu are este procedura de cotizare la sistemul de pensii. Mama mea nu mai lucreaza de 10 ani, are doar 11 ani de munca si vreau sa platesc pentru ea la pensii. Cum se procedeaza? ce acte trebuiesc? cat se plateste si unde? exista vreo modalitate de a se afla cat ani efectiv are de munca? ca a mai avut si intrerupere.

Multumesc!