avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate deea8_8

Activitate deea8_8

Răspuns la discuția Imprumut angajat
Mai exact.. detin un magazin alimentar iar angajata isi cumpara produse, face bonul fiscal iar banii ii pun eu in locul ei. Pastrez bonurile si lunar ii opresc o suma din salariu. Dar in ultimul an a trecut printr-un divort, pierderea unui parinte, de fapt, mai multe probleme si s-a adunat o datorie cam mare. Din acest motiv as vrea sa am o acoperire in cazul in care am vreo surpriza gen demisie.. Multumesc.
In cazul in care doresc sa imprumut un angajat cu o suma de bani mai mare de 10.000 de lei cum e corect sa procedez? Sa fac un contract de imprumut intre SRL si angajat sau un contract intre persoane fizice? Va multumesc!
Doresc sa imi deschid un magazin mixt, mi-am infiintat SRL, am declarat sediu secundar la Registrul Comertului, am obtinut certificatul constatator si am depus actele la Primarie pt autorizatia de functionare si de aici nu stiu care sunt urmatorii pasi....adica am auzit mai multe variante, cum ca ar trebui sa obtin autorizatie de la fiecare institutie in parte (sanitar veterinara, SANEPID, PSI, mediu, pompieri), altii mi-au spus ca nu mai sunt necesare deoarece am dat declaratia pe propria raspundere ca respect cond. minime si ulterior vor veni in control...Care varianta e cea corecta? Si mai am o nelamurire...imi trebuie rampa pt persoanele cu handicap sau se cere doar la institutii publice? (tin sa mentionez ca am 7 scari de urcat). Va multumesc!
In cererea adresata biroului de urbanism am precizat casa de locuit D+P+E+M cu spatiu comercial la parter. Ar fi foarte bine daca s-ar lua in considerare avizele. Va multumesc pt raspuns..
Buna ziua!
Doresc sa construiesc o casa de locuit cu spatiu comercial iar in certificatul de urbanism mi s-au cerut toate acordurile si avizele, inclusiv cele de la ISU, sanatatea populatie, protectia mediului, cultura si patrimoniu. Mentionez ca suprafata utila a casei inclusiv spatiu comercial este de 330 mp, iar spatiul ocupa 110 mp. Avizele si acordurile pe care le obtin pentru constructia casei vor fi valabile cand autorizez spatiul comercial sau voi fi nevoit sa obtin altele pentru activitatea pe care o voi desfasura (magazin mixt). Va multumesc!