avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate NicoletaConsuela

Activitate NicoletaConsuela

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Iertati-mi interventia... daaar, mi se pare inuman, ca dupa ani de zile de suferinta, oricit de mare sau mica ar fi aceasta, si, mai ales, dupa decesul mamei, sa vi sa ii iei averea!!! Suferinta sufleteasca NU se vede, si aia e cea mai mare!!! Oamenii aceia, cu siguranta au facut ce au putut mai bine. Iar de ce au facut testament... probabil ca "asa au apucat". Nu au avut bani, timp, minte sa consulte pe cineva de specialitate sa le spuna cum sa faca sa fie casa lor. Si, se trezesc dupa ani... ca de fapt, degeaba au ingrijit-o pe mama-batrina, ca vine hop-tzop (cica) fiica (doar ca i-a dat viata... si a crescut-o pina la un moment dat... si a ingrijit-o... si i-a dat sa manince... si, a trimis-o si la scoala...) sa le ia casa!!! Frumos?!? Moral?!? Pacatele facute se contabilizeaza si, cind ti-e lumea mai draga, Cel de sus, zbang, te loveste, de nici nu sti de unde!!! Maaare e mila Lui, daaar si reversul... e inzecit! Hai sa avem sanatate si minte in cap sa facem lucrurile bine!
Buna ziua! Sint proprietara unui apartament. Fac o renovare. Doresc sa stiu:
- legea care imi "spune" pina la ce nivel de zgomot pot ajunge;
- de asemenea, daca exista LEGAL o perioada de "liniste" in bloc;
- ce trebuie sa fac, pentru a o lamuri, pe vecina de la etajul imediat inferior, sa nu mai fumeze in baie; pentru ca tot fumul intra pe aerisirea centrala a "coloanei-de-la-baie", in baia mea, si, este de-a dreptul gretos.
Va rog, citati-mi o lege... pentru a o contracara.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri...