Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Comportamentul intr-un bloc de locuinte - Leg/-ea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Comportamentul intr-un bloc de locuinte - Leg/-ea /-ile - daca exista

Buna ziua! Sint proprietara unui apartament. Fac o renovare. Doresc sa stiu:
- legea care imi "spune" pina la ce nivel de zgomot pot ajunge;
- de asemenea, daca exista LEGAL o perioada de "liniste" in bloc;
- ce trebuie sa fac, pentru a o lamuri, pe vecina de la etajul imediat inferior, sa nu mai fumeze in baie; pentru ca tot fumul intra pe aerisirea centrala a "coloanei-de-la-baie", in baia mea, si, este de-a dreptul gretos.
Va rog, citati-mi o lege... pentru a o contracara.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri...
Perioada de liniste in bloc se stabileste prin regulament de ordine interioara.
Este impamantenita periaoda 13-17 la pranz si 22-8 pentru odihna.
Pentru o buna convietuire dumneavostra ar trebui sa puneti un afis in care aratati perioada cat sunt preconizate acele renovari (de la 15 decembrie pana la 20 ianuarie, sa zicem)

Acum, daca apartamentul e in renovare sper ca nu va mai deranjeeaza fumul de tigara.
Puteti solicita mesterilor sa propuna o solutie de remediere a tirajului ....

Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice a fost republicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 96, din 7 februarie 2014.
Art. 2. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

Iar cu fumatul.....fiecare fumeaza unde vrea in casa lui, vreau si eu o lege care sa interzica vecinei de la etajul inferior sa faca ceapa prajita, sa fumeze in casa si la geam, dar nu se poate acest lucru.....
ContSters241232, utilizator