avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate nechiforalina

Activitate nechiforalina

vreau sa fac un birou de acte auto, prestari servicii cred ca ar fi, m-as incadra la PFA dar nu stiu ce specializare pe domeniu trebuie sa am
Vreau să înființez o formă juridică.
Ce e mai ieftin (inființare+ cost anual) PFA, II sau SRL?

Dacă se poate si câteva sfaturi.

Multumesc
Ajutați-mă cu un sfat sau cu ceva. Imi trebuie, cred, o declaratie pt un caz civil impotriva vânzătorului care mi.a vândut masina, pt că a, cumpărat o masină și vânzătorul nu.mi trimite certificatul de neurmărire fiscal, Si nu pot sa.mi trec masina pe nume
Politistul nu are de unde sa stie ca masina ta nu este inscrisa fiscal.Pasii pentru recuperarea fiscalului sunt urmatorii:
Am fost sfătuit asa:
1. Ii trimiti proprietarului din talon o scrisoare prin curierat rapid prin care il rogi sa iti trimita fiscalul.(daca este de acord de aici este foarte usor)
2. Daca nu se rezolva in pasul 1, te duci la mediator cu dovada ca ai incercat sa dai de proprietar, mediatorul incearca sa dea de el, nu se prezinta la mediere.
3. Te duci la un avocat si il rogi sa iti redacteze o declaratie pentru un caz civil impotriva vanzatorului.
4. Foarte important!Cere ordonanta presedentiala din partea judecatorului pentru inmatricularea autoturismului.
5. Cu acea ordonanta te duci la fisc si o inmatriculezi.Et voila!