Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce e mai ieftin si bun PFA, II ori SRL?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce e mai ieftin si bun PFA, II ori SRL?

Vreau să înființez o formă juridică.
Ce e mai ieftin (inființare+ cost anual) PFA, II sau SRL?

Dacă se poate si câteva sfaturi.

Multumesc
Si un raspuns la fel de scurt si poate neconcludent: pfa-ul. Da, e mai ieftin la cheltuielile de infiintare, contabilitatea se tine mai usor si nu trebuie sa angajati un contabil autorizat pentru a va intocmi si semna bilantul, mai dispare si impozitul pe dividende in cazul pfa-ului.
Dar toate aceste avantaje pot fi rasturnate daca punctati ce doriti efectiv sa faceti, sa vindeti ceva sau sa prestati servicii, daca achizitionati sau le produceti singur, daca urmariti sa va dezvoltati in timp si aveti nevoie de anumite finantari de la banci sau chiar de parteneri care sa vina cu banii in afacere.
Pe langa cele amintite de D-nul Neagu ar mai fi faptul ca pentru PFA aveti nevoie de calificare in domeniul de activitate ales, puteti dispune cum doriti de veniturile realizate, raspundeti cu patrimoniul personal pentru eventuale datorii neplatite, daca va faceti SRL nu puteti sa incasati bani decat daca faceti profit si ridicati dividende sau daca va angajati la SRL si va incasati lunar salariul.Nu sunt doar acestea diferentele, dar sigur ca veti documenta si Dvs , puteti incepe cu legea 31/1990 a societatilor comerciale.
vreau sa fac un birou de acte auto, prestari servicii cred ca ar fi, m-as incadra la PFA dar nu stiu ce specializare pe domeniu trebuie sa am