avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate catara2

Activitate catara2

In urma cu o saptamana am sustinut proba practica pentru dobandire permis cat CE. Am fost declarat ADMIS dar inca nu mi-a ajuns noul permis acasa iar vechiul permis a fost retinut la dosar. Azi am fost la Politia Rutiera de unde mi-a eliberat o dovada si mi-a spus ca pot circula si in strainatate cu autoturismul personal pe perioada de valabilitate a acestei dovezi.
As dori sa-mi confirmati sau sa-mi infirmati daca pot circula in afara tarii cu aceasta dovada.
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Sotia mea este asistent medical. Anul trecut nu au primit vouchere de vacanta motivandu-le ca banii nu au fost cuprinsi in buget, iar anul acesta spun ca nu au bani la buget.
Oare avem vreo sansa sa-i obligam sa respecte legea sau legile sunt doar pentru unii?
Discuție Pensii militare
Buna ziua!
Sunt pensionar militar incepand cu 01.02.2019. Dupa primirea deciziei am contestat-o deoarece:
Art.60 din Legea 223/2015 prevede că la stabilirea pensiei militare de stat, pensia netă nu poate fi mai mare decât media soldelor/salariilor lunare nete corespunzătoare soldelor/salariilor lunare brute cuprinse în baza de calcul al pensiei, iar Conform art 11 din legea 80/1995 ” Pensionarii militari decoraţi cu ordinul Meritul Militar clasele a III-a, a II-a şi I beneficiază de un spor de 10%, 15% şi, respectiv, 20% al cuantumului pensiei”. Eu nu beneficiez de acest drept deocamdata pensia fiind plafonata.
In aceeasi ordine de idei, nu am primit inca un raspuns al Casei de Pensii MApN.
Oare am sanse de izbanda daca deschid un proces in acest sens?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Infiintare SRL
Multumesc frumos! O zi buna!
Răspuns la discuția Infiintare SRL
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
S-ar putea un raspuns si la a 3-a intrebare?
Discuție Infiintare SRL
Buna ziua,

vreau sa deschid un Srl si sa ma apuc de transportat marfa cu carosata de 3,5 T.

Si am urmatoarele intrebari :

1. de ce cod CAEN am nevoie ca sa pot presta servicii de transport marfa intern + international

2. Cum este mai bine sa trec masina pe firma sau sa o tin pe persoana fizica si sa o inchiriez la firma (Care sunt avantajele si dezanvantajele).

3. Am ajuns si la a 3-a intrebare care suna in felul urmator,

Ce beneficiu am daca firma este platitoare de tva sau nu ? Din cate am reusit sa ma documentez sunt 2 categorii :

-platitoare de tva si - neplatitoare de tva pana la profit de 65.000 Euro.

Va multumesc pentru timp si o zi placuta.
Răspuns la discuția Returnare telefon
Multumesc mult pentru raspuns. O zi buna!
Răspuns la discuția Returnare telefon
Imi pare rau, dar nu ati inteles: nimeni nu vrea sa-mi schimbe telefonul, aruncand vina unul pe altul. Daca telefonul prezinta acelasi defect cam odata pe luna in primele 4 luni de la cumparare de la cine ar trebui sa cer schimbarea acestuia, de la fabricant sau de la comerciant?
Răspuns la discuția Returnare telefon
Pe reclamatia cu care l-am predat ultima data am solicitat contravaloarea sau schimbarea acestuia, insa cei de la service spun ca ei doar repara, iar cei care mi l-au vandut spun ca ei doar le comercializeaza. Nu prea stiu cui sa ma adresez.
Buna ziua,
Acum 4 luni am cumparat un telefon in rate. In astea 4 luni l-am reclamat de 3 ori cu acelasi defect. Deci din 4 luni, o luna a stat la dansii. Firma care mi l-a vandut refuza sa mi-l schimbe deoarece a spus ca nu ei il fabrica, chiar daca il comercializeaza, iar firma care il fabrica spune ca numai daca nu il pot repara ar putea sa-l schimbe, nicidecum sa-mi returneze banii pe el.
Ce ma sfatuiti sa fac?