avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate Daniel2015

Activitate Daniel2015

Cum sa poate raporta un sot la urmatorul caz ? Nu exista divort nici demers in sensul acesta, insa in urma interpunerii socrilor in neantelegerile dintre soț si sotia lui (nu exista violenta, amenintari ci doar idei diferite) , parintii sotiei o conving sa ia copiii si sa plece la ei, acestia pregătind ridicarea lor cu masina si rudele sotiei. Sotia accepta asteptand ziua cand rudele sa vina a o ridica inpreuna cu copiii.
Cum poate sotul, tatal copiilor sa apeleze la lege pt ca, copiii, sa nu paraseasca domiciliul ?
Buna ziua.
Doresc sa traduc o carte din lb engleza , ce a mai fost tradusa pana acum de cateva ori, de catre mai multi traducatori si inregistrati la BN. Am si traducerile lor pt.ca nu vreau sa ma repet.
Am insa riscul de a repeta unele cuvinte, poate chiar propozitii.
Ma straduiesc sa nu o fac insa in unele locuri traducerea este asemanatoare.

Intrebarea este: cat la % din traducerea mea trebuie sa fie diferita de cea deja inregistrata pentru a nu intra in conflict cu legea si pentru a avea drepturi depline asupra traducerii ?
As dori un articol, o lege scrisa daca exista in sensul acesta.
Va multumesc pentru ajutor
La cine pot fi raportati si cum pot fi opriti vanzatorii de produse de pe aceste site-ri care isi posteaza produselem fara nr de telefon. Cand ii contactezi...ups ca tocmai au vandut produsul si iti recomsanda un site ex: arena.890m.com , medimarket.890m.com, site24x7.com/ ....etc. Intri pe aceste site´ri fantoma, ti se cere sa faci plata in cont in max 48 ore. Intra banii in cont (din partea celor creduli / neinformati) iar siteúl dispare. Ajutati poporul sa evite vulpoii !
Multumim !