avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate NeaguCatalinGabriel

Activitate NeaguCatalinGabriel

Discuție rovinieta
CNADR a constatat in luna mai 2016 ca in data de 29 noiembrie 2015 o masina (tip autoturism) a circulat pe un drum european fara a avea rovinieta. Drept pentru care e emis in luna mai un proces verbal de constatare a lipsei rovinietei care a ajuns la firma de care apartinea respectivul autoturism pe data e 2 iunie 2016.
Deci data infractiunii este 29 noiembrie 2015, constatrea ei este luna mai 2016, iar in iunie s-a primit procesul verbal.
Intrebare: firma poate contesta cu succes procesul verbal, tinand cont ca intre data comiterii infractiunii si data constatarii acesteia au trecut aproape 6 luni?
Daca construiesc un bloc de locuinte sunt obligat prin lege sa asigur cate un loc de parcare pentru fiecare apartament in parte?

Locuiesc intr-un apartament situat intr-un bloc P+1, cu 8 apartamente. Apartamentul l-am cumparat impreuna cu terenul de langa el, trecut in planul cadastral cu titlul de "gradina". As vrea sa construiesc o terasa din lemn. Am nevoie de autorizatie de constructie, am nevoie de acordul celorlalti colocatari?
Multumesc