Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... constructii de locuinte
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

constructii de locuinte

Daca construiesc un bloc de locuinte sunt obligat prin lege sa asigur cate un loc de parcare pentru fiecare apartament in parte?

Locuiesc intr-un apartament situat intr-un bloc P+1, cu 8 apartamente. Apartamentul l-am cumparat impreuna cu terenul de langa el, trecut in planul cadastral cu titlul de "gradina". As vrea sa construiesc o terasa din lemn. Am nevoie de autorizatie de constructie, am nevoie de acordul celorlalti colocatari?
Multumesc
Daca o sa construiti un bloc de locuinte nu sunteti obligat de lege sa asigurati cate un loc de parcare pentru fiecare apartament.

Pentru a construi ceva in "gradina" aveti nevoie de proiect, avize, acordul vecinilor, autorizatii de constructie...
In primul rand trebuie sa efectuati un partaj de folosinta al terenului " gradina" , prin care obtineti in folosinta sau proprietate, o cota parte in functie de suprafat utila a apartamentului, apoi sa purcedeti la celelalte demersuri legale.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar