Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demersurile care trebuiesc initiate pt a putea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demersurile care trebuiesc initiate pt a putea construi un acoperis pe ap. proprietate privata

Locuim intr-un bloc la ultimul etaj ,si as vrea sa stiu pasii care trebuie sa-i urmam pentru a putea construi legal un acoperis deasupra apartamentului nostru. Vecinii din fata au proiectul pentru toata terasa blocului si doar ei au acoperis. Ma intereseaza daca trebuie sa construiesc conform proiectului avut de ei sau mai am si alte posibilitati? Am auzit ca s-ar putea ridica un acoperis fara proiect dar sa nu fie mai inalt de un metru. Va multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
In primul rand trebuie sa obtineti o autorizatie de construire, pe baza unu poriect.
Consider ca trebuie sa aveti si acordul majoritatii proprietarilor de apartamente din imobil, intrucat terasa imobilului este inclusa in dependintele comune si constituie o coproprietate fortata si perpetua.
Daca o parte din terasa de deasupra apartamentului meu a fost cumparata o data cu apartamentul respectiv,aparand ca atare in contract vanzare cumparare(bloculetul are 6 apartamente)mai am nevoie de aprobarea celorlalti proprietari pentru a construi pe terasa-aceasta fiind proprietate si nu parte comuna?Ce acte ar fi necesare pentru construirea unui apartament-(blocul este cu fundatie p+2 etaje) pe terasa?