avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate simonafln

Activitate simonafln

Discuție Schimbat nume
Buna ziua! M-am informat despre schimbatul numelui, teoretic, as pute face, dar vreau si o parere. Am 25 ani, parintii mei au divortat cand eu aveam 7 ani, mama avand custodia mea. Pana la varsta de 11 ani, tatal a platit pensia alimentara, dar dupa a incetat (detin mandatele postale doveditoare). Credeti ca mi-ar fi aprobata solicitarea de a schimba numele de familiei al tatalui cu cel al mamei?
Buna ziua. As dori niste informati in legatura cu situatia mea. Eu am 25 ani, iar parintii mei au divortat in 1997 , in urma divortului eu am fost incredinta mamei , stabilanduse ca tatal sa-mi ofere pensie de intretinere pana la majorat. Tatal a incetat plata pensie din 2002 ( detin toate mandatele postale doveditoare efectuarii platilor). Mama nu s-a mai ocupat de aceasta situatie pt ca financiar nu aveam nevoie si era satula de depus reclamatii la oragnele abilitate. Mai adug ca rar se intampla ca el sa plateasca regular pensia alimentare. As vrea sa stiu daca as putea face ceva acum, daca as deschide un dosar la tribunal , s-ar lua in considerare? avand in vedere ca au trecut ceva ani... Multumesc mult