avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Activitate ghetagabi

Activitate ghetagabi

Din pacate nu inteleg raspunsul. Ce document justificative, altul decat faptul ca masina fost decolantata, iar eu, conform legii, am refacut RAR si schimbat talon, ca ele sa reflecte noua culoare a masinii? Va rog fiti un pic mai explicit.
Buna ziua,

Va deranjez cu o problema.
Tatal meu mi-a facut imputernicire totala pe masina ce o detine, pentru a o putea vinde si scoate de la fiscal in numele lui.

La momentul respectiv, masina era colantata cu Galben, ceea ce aparea si in CIV si talon, culoarea Galben.
Masina a fost decolantata, iar acum este Alb, ceea ce si talonul si CIV-ul reflecta.

Faptul ca pe imputernicire, culoarea este Galben, ar trebui sa puna probleme in urma unei vanzari, la administratia fiscala pentru scoatere din evidenta?

Multumesc,
Gabriel.
Răspuns la discuția Vanzare auto mai putin ortodoxa
Un raspuns cat se poate de concret. Multumesc frumos, voi face procura notariala cu drepturi depline asupra autoturismului fara data de incheiere. Din ce am citit, ar valabila procura 3 ani.
Buna ziua,

Vreau sa-i cumpar masina tatalui meu, pentru o vinde mai departe, el nu are timp si nici chef sa se ocupe.

Fac contract de V-C cu el, fara a trece data si nici nu completez la rubrica de instrainare pe talon.

Cand o voi vinde, voi data documentul de V-C si talonul cu data din ziua vanzarii definitive catre clienul final.

Practic masina nu va fi trecuta pe numele meu in Cartea de Identitate.

In momentul vanzarii definitive, tatal meu va trebui sa scoata certificatul fiscal de la Administratia Financiara?

Sau este mai usor/comod de a face un act notarial prin care tatal meu ma indreptateste de a vinde masina, si de a vea drept de semnatura pe contractul de V-C?

Multumesc.
Răspuns la discuția APS Romania ma suna incontinuu
Este o idee, insa, vreau sa-i pun la punct. Nu este normal ce fac ei, si vreau sa iau atitudine.

[Editat titlu]
Problemele au inceput in momentul cand mi-am schimbat nr. de tel.
Acest numar a apartinut altei persoane pana in 2010, dupa care a devenit al meu.

Cei de la ABS Romania ma suna cam o data pe luna, cerand sa vorbeasca cu acest fost proprietar.
Raspunsul meu este mereu acelasi, ca nu sunt acea persoana si ca daca vor sa confirme acest lucru, sa sune la Vodafone, eu nefiind obligat sa ma legitimez in fata lor.

Ultima conversatie am inregistrat-o, cu intentia de a-i da in judecata, pentru ca mi-am pierdut rabdarea si ma simt hartuit de ei.

Intrebarea este: pot avea castig de cauza, daca ii actionez in judecata?
In urma cu aproximativ un an am comandat un DVD player auto din China.
S-a defectat si l-am trimis la garantie inapoi la producator in China.

Producatorul mi l-a trimis inapoi cu valoarea declarata de 28 USD, taxa perceputa pentru shipping.

Vama nu-mi da coletul, pe motiv ca au nevoie de discutiile dintre mine si vanzator, in care sa dovedesc ca l-am cumparat initial si ca acum este doar subiectul garantiei.

Problema este ca nu mai am acele discutii si nici avizul de la posta care sa ateste cand am primit/cumparat coletul.

Ce pot face?
Buna ziua,

Detin o licenta Taxi pe numele meu (PFA) si as vrea sa anagajez un coleg.
Insa, as vrea sa stiu ce acte si ce taxe trebuiesc efectuate pentru a fi in deplina legalitate de a face angajari?

Astept raspuns,
Va multumesc.