avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Vama nu-mi elibereaza coletul
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Vama nu-mi elibereaza coletul

In urma cu aproximativ un an am comandat un DVD player auto din China.
S-a defectat si l-am trimis la garantie inapoi la producator in China.

Producatorul mi l-a trimis inapoi cu valoarea declarata de 28 USD, taxa perceputa pentru shipping.

Vama nu-mi da coletul, pe motiv ca au nevoie de discutiile dintre mine si vanzator, in care sa dovedesc ca l-am cumparat initial si ca acum este doar subiectul garantiei.

Problema este ca nu mai am acele discutii si nici avizul de la posta care sa ateste cand am primit/cumparat coletul.

Ce pot face?
Cel mai recent răspuns: Komkao Consulting , Consultant protectia mediului 12:53, 24 Martie 2015
Daca nu mai aveti documentele privind importul bunului sau a platii TVA in vama, mai platiti o data TVA la valoarea de 28 USD. Nu este o suma foarte mare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe dropshipping romania bbadrian29 bbadrian29 Buna seara, As vrea sa stiu si eu care care ar fi taxele de platit pentru o afacere de tip dropshipping cu produse din China. Mentionez ca nu vand produsele ... (vezi toată discuția)
Import pe pfa din china... dark2peudar dark2peudar vreau sa-mi un PFA si sa import din china accesorii de telefoane. De ce am nevoie? Coletele daca sunt trimise pe EMS de unde se ridica? tot de posta vamala ? ... (vezi toată discuția)
Evitarea taxelor vamale si a tva-ului pt importurile din china MirelaRotarescu MirelaRotarescu Buna ziua! 1. Urmarind pe forum discutia privind plata de taxe vamale si TVA pentru comenzile online provenind din China, sa inteleg ca pentru a evita orice ... (vezi toată discuția)