Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Vama nu-mi elibereaza coletul
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Vama nu-mi elibereaza coletul

In urma cu aproximativ un an am comandat un DVD player auto din China.
S-a defectat si l-am trimis la garantie inapoi la producator in China.

Producatorul mi l-a trimis inapoi cu valoarea declarata de 28 USD, taxa perceputa pentru shipping.

Vama nu-mi da coletul, pe motiv ca au nevoie de discutiile dintre mine si vanzator, in care sa dovedesc ca l-am cumparat initial si ca acum este doar subiectul garantiei.

Problema este ca nu mai am acele discutii si nici avizul de la posta care sa ateste cand am primit/cumparat coletul.

Ce pot face?
Daca nu mai aveti documentele privind importul bunului sau a platii TVA in vama, mai platiti o data TVA la valoarea de 28 USD. Nu este o suma foarte mare.