Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general import pe PFA din China...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

import pe PFA din China...

vreau sa-mi un PFA si sa import din china accesorii de telefoane. De ce am nevoie? Coletele daca sunt trimise pe EMS de unde se ridica? tot de posta vamala ? De ce acte am nevoie atunci cand ma duc sa ridic coletul? Ce acte trebuie sa primesc de la vanzator?
Vanzatorul trebuie sa va trimita factura si dumneavoastra sa faceti plata din contul pfa-ului; atentie, din China platiti si tva si taxe vamale...
cand te duci la posta sa ridici produsele din vama pe PFA iti trebuie factura, daca nu cumva vine si cu coletul o copie .
atentie ! trebuie sa contina si detaliile despre SHIPPING, respectiv costurile deoarece se calculeaza taxele si tva-ul pe total valoare :

marfa + cost shipping la care se adauga taxele vamale, peste care se pune TVA 19 % .
am impresia ca daca vrei sa importi pe Pers.Juridica. trebuie sa folosesti si un comisonar vamal.... dar nu stiu exact .

sper sa iti fie de folos . noroc ;)