avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu_diac

Activitate ovidiu_diac

Răspuns la discuția Carte de identitate expirata
multumesc mult pentru raspuns tuturor.
Buna seara tuturor,

Vreau sa cumpar un pamant de casa de peste 6500mp dar este inregistrat ca extravilan(nefiind in oras ci undeva linga o padure ca si pasune acum, dar cu multe vile si pensiuni de jur imprejur). Multi mi-au zis ca sa cumpar ca si pasune ca e mai ieftin si mai tarziu sa-l tranform in pamant construibil. Intrebarile mele sunt:
1) la notar, ce trebuie sa fac sa spun(cind fac actul de vinzare/cumparare) ca vreau sa fie construibil, sau sa-l iau ca si pasune? Costa mult/putin? Cit trebuie sa platesc ptr asta si cit trebuie sa astept ptr acte sa pot face proiectul?
2) daca-l cumpar ca pasune pot face un proiect de casa si sa incep constructia? daca nu, ce sa fac ? Cam cit ar costa sa-l trec din pasune in construibil? ca si suprafata, e aproape 7000mp.

Mentionez ca pamantul va fi cumparat de la cineva de incredere care mi-a spus ca ptr moment nu se poate construi pe pamint, deoarece cred, este extravilan.
Răspuns la discuția Carte de identitate expirata
Multumesc foarte mult de raspuns!
Sper sa nu mai am nevoie si de titlul de calatorie....si sper ca si Consulatul Roman de aici va fi de acord. Nu ca nu am incredere in raspunsul dvs sau a oricarui alt utilizator de pe forumul asta dar nu prea am incredere in cei de la Consulat. Intr-adevar e vina mea pentru ca nu am verificat validitatea CI de mai de mult(sau regulat)...dar asta este.
Inca odata multumesc!
Buna seara,

Eu si sotia avem C.I. expirate de doi ani si abia acum am realizat deoarece nu le folosim prea des iar in Romania nu am fost in ultimii doi ani.
Ce vreau sa intreb, amindoi avem pasapoartele romanesti inca valabile pina in 2016 si vreau sa fac imputernicire(i) speciala(e) cuiva din familie sa ne faca buletinele in Romania; cind fac imputernicirea mai trebuie sa fac si titlul de calatorie(cum am vazut pe forum in alte postari)? Nu vad rostul titlului de calatorie deoarece pasaporartele noastre sint valabile si oricum noi nu mergem in tara, voi trimite printr-un servicu de curierat special(e.g. DHL). Mai trebuie facut si titlul de calatorie? Mentionez ca locuim in UK

Multumesc!