avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate soangher

Activitate soangher

Custodia nu e comuna,eu am custodia minorului,ce impartim e dreptul parintesc...iar in ceea ce priveste numele,am inteles ca trebuie tot in instanta!
Da,asa stiam si eu doar ca nici nu ma gandeam la aceste lucruri din partea lor...unul a dat declaratie ca renunta,unul a ramas cu pamanturile si altul cu locuinta...
Buna,as vrea si eu sa clarific o situatie:mentionez ca tatal meu (decedat) mai are trei frati,ca urmare dupa moartea bunicilor paterni cei trei au impartit totul(casa+pamanturi) la trei,prezentand si declaratii notariale ca nu mai sunt mostenitori in afara de cei prezenti,adica ei trei!!!,intrebarea mea e urmatoarea:cum e posibil asa ceva avand in vedere ca si eu sunt de fapt si de drept mostenitor dupa tatal meu (decedat),cum a fost posibila asa cu una cu doua excluderea mea din mostenire fara stirea sau consintamantul meu???,multumesc!X-(
Acordul se poate face pe maxim 5 ani dar daca el renunta la autoritatea parinteasca,chiar nu vrea nici un fel de legatura cu noi si de aceea am intrebat despre nume,multumesc!
Buna,as avea si eu o intrebare,:suntem divortati,am cuatodia minorului dar avem dreptul parintesc in comun,tatal nu viziteaza minorul si nici nu plateste pensia alimentara...am cazut de acord sa-mi faca o declaratie notariala pentru pasaport si libera trecere si circulatie a minorului pana la 18 ani daca renunt la pensia alimentara si asa nu ne mai cauta sau deranjeaza in nici un fel...intrebarea mea e daca se poate schimba numele minorului mentionand faptul ca acum poarta numele noastre reunite(asa am avut in timpul casatoriei),dupa divort eu am revenit la numele anterior casatoriei,exista vreo modalitate de a trece minorul doar pe numele meu?????,va multumesc frumos!
Va multumesc frumos pentru raspuns,precizez faptul ca minora trebuie sa ajunga pana la data de 15.03.2015 la studii!
In Timis!
Am nevoie de aceasta ordonanta pentru suplinirea acordului tatalui pt realizarea pasaportului si libera circulatie in strainatate a minorului,va multumesc!
Procesul pentru exercitarea exclusiva e pe rol dincolo,odata iesit voi trimite sentinta la inregistrare in ro,are efecte depline...sau cel putin asa ar trebui in mod normal!
Nu are inca deoarece avea nevoie si de un act de identitate ro,dar acum dupa ce rezolv cu ordonanta asta,o sa-i fac pasaportul si apoi voi face demersurile necesare pentru cetatenie in tara respectiva si asa nu vom mai avea probleme cu birocratia de aici care e foarte greoaie!