avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Activitate wii

Activitate wii

La adresa de raspuns cu prelungirea valabilitatii ofertei ar trebui anexat formularul de oferta actualizat (in care se va trece data la care va termina perioada valabilitatii, de obicei iti spune autoritatea contractanta cat doreste sa sa fie prelungirea) - cel putin mie asa mi-a fost solicitat de fiecare data.
Decizia CCR nr. 5/2015 a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 188 din 19 martie 2015 si prevede ca dispozitiile art. 271^2 alin. (1) si (2) din OUG nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii sunt neconstitutionale.

Aici tot articolul
www.avocatnet.ro/content/art...

Insa va inceta in a produce efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curtii Constitutionale :)
Buna ziua,
Daca pana acum am facut foile de parcurs pe formulare tipizate, iar de la 1 ian 2015 o sa le facem electronic, in format excel, trebuie data o decizie interna de alocare serie si numar? valabil si pentru FAZ.

Multumesc!
Discuție Diurna
Buna ziua,
Am avut zilele trecute o discutie contradictorie cu seful meu care imi spunea ca plata diurnei nu este obigatorie...si este doar un drept al salariatului.
De acord cu el, conform codului muncii : "Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil".
Insa eu percep acest lucru ca fiind un drept al angajatului si o obligatie a angajatorului.
Ma puteti lamuri va rog cu acest aspect? Exista o reglementare in acest sens care sa specifice ca este o obligatie?