avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate Laurentiu_busuioc

Activitate Laurentiu_busuioc

Salutare,

Acum o saptamana mi s-a terminat perioada de incercare de 4 ani si 6 luni. Astazi am fost la sectia de politie pentru eliberarea cazierului si mi-au transmis ca este necesara reabilitare judecatoreasca cu toate ca am fost judecat pe vechiul cod .
Ce imi ramane de facut ? Trebuie cerere in instanta ? Conform articolului 86 din cod procedura penala "vechi" sunt reabilitat de drept dupa perioada de incercare, fara sa mai fie necesara hotarare judecatoreasca. Cu toate acestea repet, am fost indrumat catre instanta.
Una dintre parti nu vrea sa cedeze mostenirea contra unei sume de bani pentru a intra in posesia imobilului 100% nu doar a unei treimi
Salutare,

Am o mica problema, eu impreuna cu alti 2 frati am mostenit o proprietate, cu o persoana din cele 2 m-am inteles, cu alta nu. Ce ramane de facut ? Eu doresc sa achit ce este in cauza pentru a intra in posesia proprietatii.
Adrian_Gorj a scris:

Laurentiu_busuioc a scris:n
n In cazul in care nu mai pot recupera masina, macar eventualele amenzi de la administratia financiara cum le pot anula ?n

Pai nu ( prea) puteti, nu aveti acte facute, prin intermediul acestora se contesta amenzile primite. De fapt doar amenda de rovigneta, aia fiind singura care vine la dvs, adica la mama dvs, ea fiind proprietarul golfului.

Dar daca va consoleaza cu ceva, si dvs ii puteti aduce bucurii cu rovigneta proprietarului din carte.


In baza plangerii la politie cu nr. de inregistrare, nu pot anula eventualele amenzi ? Nu e vorba doar de rovigneta, pot fi mai multe, accidente de la care fuge etc....



Daca 1 cheie, e cam nasol.. Nu de alta, dar poate golfu deja nu mai e in tara, deci cu ochii pe Audi ca pe butelie, sa nu ramai fara ea.


O singuga cheie mi-a dat si pe a 2a am anulat-o eu din ECU
Si eu si alte persoane la fel am judecat problema insa am vorbit si cu mai multi oameni ai legii (politai si comisar) si acestia au zis ca nu se poate ca e troc intelegere intre voi . Ok troc dar eu am fost inselat in acest troc. Am vorbit si cu o persoana de la IGP si mi-a zis ca nu pot sa procedez asa pentru ca atunci denot rea credinta ca si cum as vrea sa dobandesc ambele autoturisme. In cazul in care nu mai pot recupera masina, macar eventualele amenzi de la administratia financiara cum le pot anula ?
Salutare colegi, am nevoie de sfatul vostru, nu ma pot calma si am o mare problema.

In data de 08.02.2015, m-am deplasat in orasul Tecuci judetul Galati pentru a vinde autoturismul Volkswagen Golf V, inregistrat cu nr. B-702-TZC, proprietate mamei mele, asa cum am convenit telefonic cu domnul escroc. La randul sau acesta din urma in calitate de intermediar, sustinand fara a prezenta un act doveditor, ca este imputernicit prin procura notariala de catre proprietarul de drept, urma sa-mi vanda autoturismul Audi A4, proprietatea lui unui cetatean din judetul Timis. Schimbul urma sa fie intre autoturismul Volkswagen Golf V,. Astfel, am verificat masinile si am constatat ca automobilul ce urma sa il achizitionez avea mici defecte, dar cu toate acestea am acceptat schimbul intre cele doua autoturisme mentionate. Dat fiind faptul ca trocul a avut loc la orele 22:00 (seara de duminica), ne-am aflat in imposibilitatea de a incheia intr-o maniera legala schimbul, respectiv de a intocmi un act de vanzare-cumparare pentru fiecare dintre cele doua autoturisme. Am stabilit de comun acord cu escrocul sa incheiem cele doua contracte de vanzare-cumparare in prima zi lucratoare urmatoarei schimbului, si anume 09.02.2015. Tot de comun acord am stabilit fiecare dintre noi sa intre in posesia autoturismului ce urma sa faca obiectul contractului mentionat. Fiind de buna credinta am preluat autoturismul Audi A4, si am plecat spre Bucuresti. Pe drum am constatat mai multe defectiuni la autoturism si anume probleme cu sistemul de franare, probleme cu sistemul de iluminare si cu stergatoarele imi mergeau dar nu stropea cu apa pe parbriz. Astfel m-am ingrijorat destul de mult in privinta drumului pana la Bucuresti in regim de siguranta. Aceste fapt m-a facut sa ma razgandesc in privinta schimbului. Prin urmare am incercat contactarea telefonica, intr-un final reusind sa o stabilesc. I-am adus la cunostinta ceea ce am constatat, precum si decizia mea de a reveni asupra hotararii initiale, solicitandui sa-mi inapoieze autoturismul Volkswagen Golf V, urmand ca si eu sa procedez la fel. Acesta mi-a refuzat solicitarea.

In data de 09.02.2015 am incercat din nou sa iau legatura cu escrocul prin nenumarate apeluri si mesaje telefonice, in care ii precizam ca doresc finalizarea tranzactiei in mod oficial, respectiv prin incheierea contractelor de vanzare-cumparare. Pana la acest moment nu am nici un raspuns din partea lui. Precizez ca i-am inmanat impreuna cu golf-ul si cartea talonul asigurare si o copie dupa buletin si el la fel mi-a dat cartea talonul copie dupa buletin asigurare si copie dupa buletinul proprietarului in acte.

In cazul in care nu prea am ce face, cum as putea anula eventualele amenzi rutiere venite din aceasta pricina