avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate RDragos87

Activitate RDragos87

Am fost si eu intr-un caz aproape identic cu al tau: Mi-a fost suspendat permisul prin 2012-2013 pentru trecut pe rosu, am facut contestatie, PANA la termenul de judecata mi l-au mai suspendat inca o data tot pentru trecut pe rosu, am facut si atunci contestatie.
Cu plasticul in buzunar m-am prezentat la tribunal, am pierdut ambele procese (desi aveam martor cu mine in masina ca am trecut pe galben, dar asta e irelevant acum). Am asteptat sa imi vina sentinta acasa, ca doar n-o sa fiu tampit sa ma duc de buna voie sa le duc permisul :) Doar ca sentinta nu a venit nici pana in ziua de azi. Din cate am inteles era obligatia mea sa ma interesez de rezultat, si in cazul in care am pierdut sa ma duc sa predau permisul.

Ce pot sa iti spun este ca de atunci pana acum m-a oprit politia de N ori, permisul meu este perfect valabil, ba mai mult, in 2013 am facut si scoala pentru categoria A, si mi-au reinoit permisul. Nu pot sa iti spun daca mi-a fost vreodata suspendat in sistem la ei (si am circulat cu el in buzunar, suspendat) sau nu, dar atata timp cat este valabil in sistemul lor, si nimeni nu m-a mai intrebat de sanatate, sa fie sanatosi :)
As dori sa stiu, din punct de vedere legal, cum pot justifica in contabilitate niste sume de bani transferate in contul firmei.
Stiu ca pot folosi contul personal in interesul firmei, dar este valabil si vice-versa ?

Mai concret: periodic (o data pe saptamana) incasez in contul bancar al firmei niste sume de bani. Aceste incasari sunt strict personale (normal ar fi trebuit sa ii incasez in contul meu personal, dar din anumite motive nu se poate). Sumele respective as dori sa le consider creditare firma din partea mea, sau sa le retrag.

Orice idee este bine venita.

Multumesc