avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate mirceacrc

Activitate mirceacrc

Buna ziua,
Am cesionat o societate comerciala si am obtinut rezolutia finala de la Registrul Comertului prin care nu mai detin functia de administrator al societatii.
Doresc sa stiu daca e necesar sa redactez un proces verbal de predare- primire a tuturor documentelor financiar contabile, mijloace fixe, obiecte de inventar, contracte existente ( de inchiriere spatiu, telefonie fixa si mobila, utilitati, etc)
Am intrebat un avocat si un jurist, care mi-au comunicat ca nu au un model / nu e necesar un asfel de proces verbal deoarece descarcarea de gestiune se considera efectuata prin rezolutia emisa de Registrul Comertului. Astept cu interes raspunsul dvs.
Buna ziua,

Am si eu o situatie similara, respectiv anularea contractului de vanzare cumparare pe legea 112 / 95 printr-o hotarare definitiva si irevocabila. Intr-o discutie purtata la Directia de taxe locale mi s-a sugerat sa solicit impozitul pe ultimii 5 ani in baza Codului de procedura fiscala art. 112 si a Ordinului nr. 1899 / 2004 privind” Procedura de restituire si rambursare a sumelor de la bugetul de stat”.
Cu toate acestea nu stiu care este temeiul juridic concret in baza caruia sa solicit restituirea impozitului pe ultimii 5 ani ?!
In Codul de procedura fiscala si Ordinul nr. 1899 sunt definitii cu caracter general si nu specific pentru o astfel de speta.

Astept cu interes un raspuns.