avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate danipir

Activitate danipir

buna ziua
daca a existat in 2010 o hotarare de executare silita pentru un credit contractat in 2008 si neachitat la zi, iar in 2016 banca vinde dosarul executatului catre o firma de recuperare, hotararea de executare poate fi pusa in aplicare de firma care a cumparat creditul?
Multumesc
Buna ziua,

Un membru al familiei este pensionat pentru pierderea capacitatii de munca, si este incadrat in Gradul 1 de handicap. De curand a primit o oferta pentru a fi angajat la o firma pe un post de intampinare clienti. Conform vechii legislatii nu are dreptul sa munceasca; stiind ca au fost facute modificari iar pe forumurile dumneavoastra raspunsurile sunt pe intelesul tuturor, indraznesc sa va intreb :
Poate o persoana, avand statut pensionar aflat in incapacitate de munca sa detina un contract de munca?
Multumesc pentru timpul acordat
"executare silita" include si zile inchisoare?
buna ziua. fratele meu a primit o amenda judiciara in 2009 pe care, din diverse motive nu a platit-o. amenda a fost transmisa catre ANAF intre timp. In afara de blocarea contului bancar, ce alte repercursiuni mai pot exista? Multumesc :)
Răspuns la discuția minor cetatenie straina
parintii sunt cetateni romani, unul cu domiciliul in deva, celalalt in galati ,ca si varsta au 19ani mama si 22 tatal... ... copilul ar trebui sa ramana teoretic cateva luni la noi... din cate raspunsuri am primit, si va multumesc pentru toate, se pare ca ne complicam foarte mult... o posibilitate mai simpla, cum ar fi o declaratie notariala sau in fata unui membru al protectiei copilului nu ar fi suficienta? nu vreau sa riscam sa apara acuzatia abandonului din partea mamei...
Răspuns la discuția minor cetatenie straina
va multumesc pentru raspunsuri :) chiar mi-ati fost de un real ajutor :)
prietena fiului meu a nascut anul trecut in Spania... pe certificatul de nastere tatal nu este trecut; ce acte ar fi necesare pentru a lasa copilul la mine o perioada? nici ea nu poate sta mult in tara si nici nu ne dorim sa apara probleme de ordin legal