Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda judiciara neplatita si transmisa catre ANAF. Ce ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda judiciara neplatita si transmisa catre ANAF. Ce alte repercusiuni mai pot exista?

buna ziua. fratele meu a primit o amenda judiciara in 2009 pe care, din diverse motive nu a platit-o. amenda a fost transmisa catre ANAF intre timp. In afara de blocarea contului bancar, ce alte repercursiuni mai pot exista? Multumesc :)
Executarea silita
"executare silita" include si zile inchisoare?
Executarea silită nu are legătură cu închisoarea. În România nu se face închisoare pentru neplata amenzilor. Pedeapsa închisorii se dispune numai pentru săvârşirea unor infracţiuni.