Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda penala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda penala

buna ziua
intrebarea mea este urmatoarea
am primit o amenda penala de 500 de ron in 2009 august pe care nu am achitat.
In afara de aceasta amenda mai am alte amenzi administrative.
Acum cateva zile am primit somatie de la finante pt.plata amenzilor dar
pe aceasta lista nu figureaza amenda penela.
Ce mi se poate intampla din cauza amenzilor neplatite ???
Astept raspuns
Va multumesc
Aveti grija ca, neplata amenzii penale poate conduce si la inchisoare. Mai rar, insa asa prevede legea. Conform art. 63 indice 1 C.pen., daca cel condamnat se sustrage cu rea credinta de la executarea amenzii, instanta poate inlocui aceasta pedeapsa cu pedeapsa inchisorii, in limitele prevazute pentru infractiunea savarsita, tinand seama de partea din amenda care a fost achitata. Amenzile administrative trebuie platite, de asemenea, altfel, puteti fi pasibil de executare silita, poprire pe venituri sau alte masuri dispuse de organele abilitate in vederea dobandirii creantelor.
ContSters47264, utilizator