Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda penala

Se poate transforma amenda penala in inchisoare in caz ca nu e platita?
Conditii?

Da, este posibil.acest lucru .Conform art. 425 Cod procedură penală, privind punerea în executare a pedepsei amenzii penale, persoana condamnată la pedeapsa amenzii este obligată să depună recipisa de platăi ntegrală a amenzii la instanţa de executare, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare. Când cel condamnat se găseşte în imposibilitatea de a achita integral amenda în termenul de 3 luni, prevăzut de lege ( Legea nr. 275/2006 privind executarea pedepselor), instanţa de executare, la cererea persoanei condamnate, poate dispune eşalonarea plăţii amenzii, pe o perioadă de cel mult
2 ani, în rate lunare. În cazul de neândeplinire a obligaţiei de plată a amenzii, sau de neplată a unei rate, instanţa de executare comunică un extras de pe aceea parte din dispozitiv care priveşte aplicarea amenzii, organelor competente, în vederea executării amenzii potrivit dispoziţiilor legale privind executarea silită a creanţelor fiscale şi cu procedura prevăzută de aceste situaţii. Când persoana condamnată nu face dovada plăţii amenzii nici ulterior datei rămânerii definitive a hotărârii şi nici după sesizarea instanţei ( deşi aceasta a fost legal citată ), instanţa va considera, că această persoană se sustrage cu rea credinţă de la plata amenzii deci de la executarea
acesteia. Conform art. 63 indice 1 Cod penal, dacă cel condamnat se sustrage cu rea credinţă de la executarea amenzii, instanţa de judecată poate înlocui această pedeapsă cu pedeapsa închisorii, în limitele prevăzute de lege pentru infracţiunea săvârşită, ţinândseama de partea din amendă care a fost achitată. Pentru a se face dovada că persoana condamnată la pedeapsa amenzii penale, se sustrage cu rea credinţă de la plata acesteia sau a unei rate, va trebui ca Biroul executări penale să se documenteze cu privire la persoana condamnată cu privire la următoarele aspecte: dacă locuieşte cu
forme legale la adresa menţională în sentinţa de condamnare; dacă nu şi-a schimbat domiciliul între timp; dacă are venituri care să îi asigure existenţa lui şi familiei sale, dacă lucrează cu sau fără carte de muncă, dacă nu este plecat la muncă în străinătate; dacă posedă bunuri mobile sau imobile, precum şi cu privire la alte date pe care le consideră necesare în vederea executării sentinţei de condamnare.

Da ,se poate transforma , in cazul in care va sustrageti cu rea credinta de la executarea amenzii.

Da, se poate transforma si ar fi bine sa o achitati.
Instanta nu o sa se bucure cand va vedea ca v-ati batut joc de clementa acordata.