avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1331 soluții astăzi
Forum Activitate julietamihaila

Activitate julietamihaila

In cazul unui Contract individual de munca si a fisei de post anexate, incheiat de firma cu un angajat este necesar sa se mentioneze in mod expres la clauze faptul ca trebuie sa marcheze sumele de bani incasate de la client pe casa de marcat? Nu se subintelege ca trebuie sa faca acest lucru?
Buna ziua
Am primit o factura de la un furnizor a carui cod de tva a fost anulat. Am inteles ca beneficiarul trebuie sa-si includa tva deductibil in costul marfurilor prin formula:
371 = 401 2000
De asemenea, beneficiarul isi vinde marfa, isi colecteaza tva, face descarcarea de gestiune in mod normal.
Am inteles ca intreaga valoare a facturii furnizor, respectiv 2000 lei este nedeductibila.
Intrebarile mele sunt: care este formula contabila pentru aceasta inregistrare? Ceea ce am prezentat mai sus este corec?
Am o firma de transport taxi. Unuia dintre soferi i-a fost suspendat permisul pentru 3 luni. A circulat fara permis, in continuare, si din nou a fost oprit de politia rutiera, asa incat soferul angajat are doua dosare penale. Conf.art. 56., lit.g din Codul muncii , (1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
g) de la data retragerii de catre autoritatile sau organismele competente a avizelor, autorizatiilor ori atestarilor necesare pentru exercitarea profesiei;
Intrebarea mea este: in acest caz , as putea sa gasesc o modalitate legala ca sa-i fac formele pentru a beneficia de somaj?
Va multumesc!
Buna seara.
Firma pentru care lucrez, a primit o factura de la un furnizor care premiaza firma cu suma de 186 lei cu TVA pentru ca vinde in magazin toata gama de produse a furnizorului. Factura este datata ianuarie 2015, iar premierea se refera la perioada 10.11.-31.12.2014. Va rog sa ma ajutati cu formulele contabile pentru lunile decembrie 2014 si ianuarie 2015.
Va multumesc anticipat