avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate andrei_edu

Activitate andrei_edu

Va multumesc pentru raspuns. Procedura imi este mult mai clara acum.
Va multumesc pentru raspuns.
Ma insel cand spun ca reglementari de genul "suficient aer proaspat" si "iluminat artificial adecvat" lasa loc de interpretari in favoarea angajatorului ?

Cand am pus intrebarea ma temeam ca intr-adevar nu exista o lege care sa reglementeze minimele cerinte intr-un mod obiectiv (intensitatea luminoasa, concentratie oxigen / CO2 etc.)

Mai direct fie pusa intrebarea, ce sanse de castig am putea avea impotriva angajatorului ?: pe de o parte el spune ca asigurat un mediu "suficient" de sanatos pe de alta parte noi angajatii spunem ca nu, drept dovada stand durerile de cap datorita luminii slabe si a proastei ventilatii..
Buna,

Din nefericire lucrez intr-un spatiu de birouri in care lipseste o ventilatie naturala precum si lumina naturala.
Ventilatia artificiala lipseste iar lumina artificiala este foarte proasta (lumina rece, in unele locuri foarte slaba in altele foarte puternica) ceea ce isi spune cuvantul asupra sanatatii mele si a colegilor.

a. m-ar interesa sa stiu care este legea/normele care reglementeaza parametrii de mediu (ventilatie/nivel de oxigen, iluminat etc.) in spatiile de birouri?
b. carei institutii ne-am putea adresa in cazul in care angajatorul nu intentioneaza sa amelioreze conditiile de lucru?

Va multumesc anticipat.